Toivottavasti ensi vuoden eduskuntavaaleihin mennessä äänestyksestä on tullut hävyttömän trendikästä ja uurnille jonotetaan yhtä innokkaasti kuin ämpäreitä kauppakeskuksen avajaisissa, kirjoittaa Tiina
Tiesitkö, että voit äänestää ulkona? – "Äänestyslippu leimataan äänestäjän nähden, ja se viedään klipsin avulla vaaliuurnaan äänestäjän puolesta"
Sunnuntaina on viimeinen hetki vaikuttaa vaalitulokseen –Tiina on huomannut, että vaaliväsymyksestä ei ole vielä tietoakaan: "Näissä kuntavaaleissa voi todellakin kokea oman äänensä merkityksen"
Sauli-päätoimittaja odottaa jo kuumeisesti sunnuntaita ja harmittelee, että vaalikeskustelu olisi voinut käydä aktiivisempanakin –"Enemmänkin vaalipuhetta olisi lakeudelle mahtunut, ja toivottavasti keskustelu ei myöskään lannistu vaalien jälkeen."
09.06.2021
02:09
Tilaajille
Hailuodossa ollut ennakkoäänestyksessä vilkkainta, Tyrnävällä kahden ensimmäisen äänestyspäivän äänestysprosentti lakeuden pienin – Lumijoella kävi toisenakin päivänä useita kymmeniä äänestäjiä.