Asuminen
Kempeleessä asutaan väljimmin, Tyrnävällä ahtaimmin – vertailimme lakeuden kuntia

Kem­pe­lees­sä asutaan väl­jim­min, Tyr­nä­väl­lä ah­taim­min – ver­tai­lim­me la­keu­den kuntia

Tiiu Tähtinen ja Anssi Sipola suunnittelivat ensimmäisen oman kotinsa Kempeleessä alusta asti itse

Tiiu Täh­ti­nen ja Anssi Sipola suun­nit­te­li­vat en­sim­mäi­sen oman kotinsa Kem­pe­lees­sä alusta asti itse

Limingan mopo- ja mönkijäralli puhuttaa – nuorisopalvelut jalkautuu nuorten pariin perjantaina

Li­min­gan mopo- ja mön­ki­jä­ral­li pu­hut­taa – nuo­ri­so­pal­ve­lut jal­kau­tuu nuorten pariin per­jan­tai­na

Oulunsalolainen Elise Walli on tehnyt jo 40 kreppipaperista kukkalamppua ja aikoo jatkaa: "Olen täysin hurahtanut"

Ou­lun­sa­lo­lai­nen Elise Walli on tehnyt jo 40 krep­pi­pa­pe­ris­ta kuk­ka­lamp­pua ja aikoo jatkaa: "Olen täysin hu­rah­ta­nut"

Lumijoen kuntalaisillassa puhuttivat nuoret, urheilukenttä ja Varjakantie – "Juoksuradan lanaaminen ei ole budjettikysymys, se on tahtokysymys"

Lu­mi­joen kun­ta­lais­il­las­sa pu­hut­ti­vat nuoret, ur­hei­lu­kent­tä ja Var­ja­kan­tie – "Juok­su­ra­dan la­naa­mi­nen ei ole bud­jet­ti­ky­sy­mys, se on tah­to­ky­sy­mys"

2
Onko peruna liian arkinen Tyrnävän keulakuvaksi? Brändiasiantuntijan mielestä potussa on paljon potentiaalia

Onko peruna liian arkinen Tyr­nä­vän keu­la­ku­vak­si? Brän­di­asian­tun­ti­jan mie­les­tä potussa on paljon po­ten­tiaa­lia

Oulunsalossa on myynnissä hulppea miljoonatalo – selvitimme, millaisia ovat lakeuden kuntien kalleimmat myyntikohteet

Ou­lun­sa­los­sa on myyn­nis­sä hulppea mil­joo­na­ta­lo – sel­vi­tim­me, mil­lai­sia ovat la­keu­den kuntien kal­leim­mat myyn­ti­koh­teet

En ole minimalisti – värit, rönsyt ja jääkaappimagneetit saavat jäädä
Kolumni

En ole mi­ni­ma­lis­ti – värit, rönsyt ja jää­kaap­pi­mag­nee­tit saavat jäädä

Hailuodon rumin rakennus sinnittelee keskellä peltoa – Keksijän talossa astiatkin tulivat pöytään narusta vetämällä

Hai­luo­don rumin ra­ken­nus sin­nit­te­lee kes­kel­lä peltoa – Kek­si­jän talossa as­tiat­kin tulivat pöytään narusta ve­tä­mäl­lä

Kempeleessä asumisen kiinteistökulut ovat Suomen halvimpia – vedestä maksetaan vähiten

Kem­pe­lees­sä asu­mi­sen kiin­teis­tö­ku­lut ovat Suomen hal­vim­pia – vedestä mak­se­taan vähiten

Metsärinteen asemakaava etenee ehdotusvaiheeseen – alueelle tulossa lähes 80 uutta pientalotonttia

Met­sä­rin­teen ase­ma­kaa­va etenee eh­do­tus­vai­hee­seen – alueel­le tulossa lähes 80 uutta pien­ta­lo­tont­tia

Edullinen tontti vetää Liminkaan – ja vuokra-asuntojen puute ajaa pois

Edul­li­nen tontti vetää Li­min­kaan – ja vuok­ra-asun­to­jen puute ajaa pois

89-vuotias muistisairas Ulla löysi vihdoin kodin – nyt Pohde suunnittelee sen sulkemista

89-vuo­tias muis­ti­sai­ras Ulla löysi vihdoin kodin – nyt Pohde suun­nit­te­lee sen sul­ke­mis­ta

2
Lumijoki ostaa lähes kymmenen hehtaaria Pieti-tilasta – alueelle halutaan asuinkortteli

Lu­mi­jo­ki ostaa lähes kym­me­nen heh­taa­ria Pie­ti-ti­las­ta – alueel­le ha­lu­taan asuin­kort­te­li

1
Vihiluoto nimettiin Pohjois-Pohjanmaan vuoden kyläksi toistamiseen – edellisestä voitosta kymmenen vuotta

Vi­hi­luo­to ni­met­tiin Poh­jois-Poh­jan­maan vuoden kyläksi tois­ta­mi­seen – edel­li­ses­tä voi­tos­ta kym­me­nen vuotta

Postin palvelupiste sulkeutuu Lumijoella – neuvotteluissa ei päästy sopuun korvauksesta

Postin pal­ve­lu­pis­te sul­keu­tuu Lu­mi­joel­la – neu­vot­te­luis­sa ei päästy sopuun kor­vauk­ses­ta

1
Kempeleeseen nousee uusi kerrostalo – yli puolet asunnoista jo varattu

Kem­pe­lee­seen nousee uusi ker­ros­ta­lo – yli puolet asun­nois­ta jo varattu

1
Tulipahan kysyttyä: Minkälaisia rivitaloja rakennetaan Limingan Punttalankujalle?

Tu­li­pa­han ky­syt­tyä: Min­kä­lai­sia ri­vi­ta­lo­ja ra­ken­ne­taan Li­min­gan Punt­ta­lan­ku­jal­le?

1
Tulipahan kysyttyä: Mitä tarkoittaa poikkeamislupa ja miten kaavamerkinnät VAMA, A ja MA vaikuttavat rakentamiseen?

Tu­li­pa­han ky­syt­tyä: Mitä tar­koit­taa poik­kea­mis­lu­pa ja miten kaa­va­mer­kin­nät VAMA, A ja MA vai­kut­ta­vat ra­ken­ta­mi­seen?

Omakotitonttien haku alkaa Oulussa: Tontteja tarjolla Oulunsalosta

Oma­ko­ti­tont­tien haku alkaa Ou­lus­sa: Tont­te­ja tar­jol­la Ou­lun­sa­los­ta