Mainos: Lakeusrakkauden vahvistaja. Tutustu Rantalakeus Digiin 1 kk 1 €. Tilaa tästä.

Lukijalta
Mielipidekirjoitus
Tilaajille

Tapani hok­saut­taa, että Tem­mes­joen ja Li­min­gan­joen kun­nos­ta­mi­sia on tehty, mutta Tyr­nä­vän­joen ja Än­ges­le­vän­joen koh­dal­la niin ei ole ta­pah­tu­nut – "Ter­ve­tu­loa Mark­kuul­le päät­tä­mään tär­keis­tä asiois­ta"

"Meijän jojet hyvvään kuntoon."

Näin otsikoi kädessäni oleva opus, jossa on suunniteltu Temmesjoen, Tyrnävänjoen, Ängeslevänjoen ja Liminganjoen kunnostamiset vuosien 2009-2012 aikana. Näistä Temmesjoen ja Liminganjoen kunnostamisia on tehty, mutta Tyrnävän joet ovat jääneet vain suunnittelun asteelle.

Kun nyt puhutaan eduskuntaa ja EU:ta myöten vesistöjen ja metsien ennallistamisesta, olisiko hyvä aika ryhtyä toimenpiteisiin Tyrnävän jokien kunnostamisiin. Eli pitäisi saada joet sille mallille, kuin ne olivat aikoinaan, kun joissa uiskentelivat ahvenet, hauet, tammukat, harjukset, taimenet, ravut ja ehkä siiatkin.

Lue tämä ja muut paikalliset Limingan uutiset

Digi 1 kk _vain 1 €_