Hailuodon kiinteä yhteys
Viimeisin 12 tuntia
Näyttää siltä, että kiinteä yhteys tuo Hailuodon aidosti lähemmäs
Pääkirjoitus

Näyttää siltä, että kiinteä yhteys tuo Hai­luo­don aidosti lä­hem­mäs

Vanhemmat
Hailuodon lauttalaiturin purku viivästyy haarapääskyjen pesinnän vuoksi

Hai­luo­don laut­ta­lai­tu­rin purku vii­väs­tyy haa­ra­pääs­ky­jen pe­sin­nän vuoksi

Pyöräilijät ovat ahtaalla Hailuodon uusilla silloilla: Autoilijat ajavat ohi lujaa ja läheltä

Pyö­räi­li­jät ovat ah­taal­la Hai­luo­don uusilla sil­loil­la: Au­toi­li­jat ajavat ohi lujaa ja läheltä

Hailuodon liikenne meni niin tukkoon, että poliisi pyydettiin apuun – "Maalaisjärki puuttui siitä ajotyylistä"

Hai­luo­don lii­ken­ne meni niin tuk­koon, että poliisi pyy­det­tiin apuun – "Maa­lais­jär­ki puuttui siitä ajo­tyy­lis­tä"

1
Bättre Folk varautuu ensimmäiseen festarikesään kiinteän tieyhteyden avaamisen jälkeen: "Omalla autolla ei kannata tulla"

Bättre Folk va­rau­tuu en­sim­mäi­seen fes­ta­ri­ke­sään kiin­teän tie­yh­tey­den avaa­mi­sen jäl­keen: "Omalla autolla ei kannata tulla"

Hailuodon uudet parkkipaikat eivät ratkaise ruuhkia – "Turha edes yrittää väittää muuta"

Hai­luo­don uudet park­ki­pai­kat eivät rat­kai­se ruuhkia – "Turha edes yrittää väittää muuta"

2
"Maanantaina alkoi Amerikan meininki" – Yrittäjillä riittää nyt asiakkaita iltamyöhälle saakka

"Maa­nan­tai­na alkoi Ame­ri­kan mei­nin­ki" – Yrit­tä­jil­lä riittää nyt asiak­kai­ta il­ta­myö­häl­le saakka

1
Hailuodossa aloitettiin vaivihkaa maksullinen pysäköinti – Autoliikenne ruuhkautti Marjaniemen

Hai­luo­dos­sa aloi­tet­tiin vai­vih­kaa mak­sul­li­nen py­sä­köin­ti – Au­to­lii­ken­ne ruuh­kaut­ti Mar­ja­nie­men

Tätä on odotettu 70 vuotta

Tätä on odo­tet­tu 70 vuotta

Kari Korhonen riemastui, kun pääsi ajamaan ensimmäisten joukossa Hailuotoon – tältä 8,5 kilometrin tie näyttää videolla

Kari Kor­ho­nen rie­mas­tui, kun pääsi ajamaan en­sim­mäis­ten jou­kos­sa Hai­luo­toon – tältä 8,5 ki­lo­met­rin tie näyttää vi­deol­la

Hailuodon kiinteä yhteys minuutissa

Hai­luo­don kiinteä yhteys mi­nuu­tis­sa

Viimeinen lauttamatka
Kolumni

Vii­mei­nen laut­ta­mat­ka

Kaleva Live: Hailuodon kiinteä yhteys on nyt auki – Katso tallenne avajaisista

Kaleva Live: Hai­luo­don kiinteä yhteys on nyt auki – Katso tal­len­ne ava­jai­sis­ta

Veljekset ovat pitäneet kahviloita lauttarannoissa yli 50 vuotta – nyt Kauko Ervasti etsii työlleen jatkajaa

Vel­jek­set ovat pi­tä­neet kah­vi­loi­ta laut­ta­ran­nois­sa yli 50 vuotta – nyt Kauko Ervasti etsii työl­leen jat­ka­jaa

Seuraa Hailuodon kiinteän yhteyden avajaisia Rantalakeuden sivuilta suorana

Seuraa Hai­luo­don kiin­teän yh­tey­den ava­jai­sia Ran­ta­la­keu­den si­vuil­ta suorana

Hailuodon lautta ajoi viimeisiä vuorojaan – "Yksi aikakausi on nyt päättymässä"

Hai­luo­don lautta ajoi vii­mei­siä vuo­ro­jaan – "Yksi ai­ka­kau­si on nyt päät­ty­mäs­sä"

1
Viranomainen varoittaa ruuhkista Hailuodossa – Silta avataan maanantaina

Vi­ran­omai­nen va­roit­taa ruuh­kis­ta Hai­luo­dos­sa – Silta avataan maa­nan­tai­na

"Meille tuli kiire, tikkukirjaimilla" – Hailuoto varautuu siltaruuhkiin pikaisella parkkipaikkapäätöksellä

"Meille tuli kiire, tik­ku­kir­jai­mil­la" – Hai­luo­to va­rau­tuu sil­ta­ruuh­kiin pi­kai­sel­la park­ki­paik­ka­pää­tök­sel­lä

1