Vi­ran­omai­nen va­roit­taa: Hai­luo­don edustan jäät pe­tol­li­sen heik­ko­ja

Hailuodon siltatyömaalla suljetaan veneilijöiden kulkuaukko talveksi.
Hailuodon siltatyömaalla suljetaan veneilijöiden kulkuaukko talveksi.
Kuva: Väylävirasto

Huikun työsillan veneilyaukko suljetaan Hailuodon kiinteän yhteyden työmaalla ensi viikolla.

Meriväylän kohdalla olevan aukon sulkemisella mahdollistetaan työmaakuljetukset Hailuotoon talven aikana. Aukko avataan veneilijöiden käyttöön jälleen keväällä.

Jäällä liikkujia kehotetaan varovaisuuteen työmaan läheisyydessä. Pengertie vaikuttaa alueen merivirtoihin ja sitä kautta jääolosuhteisiin.

Projektipäällikkö Jukka Päkkilä Väylävirastosta huomauttaa, että jäät saattavat olla heikkoja myös sellaisissa paikoissa, missä ne ovat olleet vahvoja aiempina talvina.

– Etenkin Riutun sillan läheisyydessä virtaukset voivat olla voimakkaita nyt, kun työpenger on purettu sillan alta. Sen vuoksi jää voi olla heikkoa myös sellaisissa paikoissa, missä se on aiempina talvina ollut vahvaa, Päkkilä varoittaa.

Viime talvena autoilija upposi sulaan jäätien läheisyydessä Oulunsalon ja Hailuodon välillä. Saaren ja mantereen välillä kulki talvella epävirallinen jäätie.

Maaliskuun lopulla kadonnut mies löytyi menehtyneenä autostaan toukokuussa.

Talven aikana ajetaan muun muassa louhetta Huikun sillan tulopenkereisiin. Tällä hetkellä sillalla tehdään muottitöitä ja kannen raudoitus on tarkoitus aloittaa tammikuussa. Sillan kansi raudoitetaan talven aikana, sillä kansi valetaan keväällä säiden lämmettyä riittävästi.

Kiinteän yhteyden on tarkoitus valmistua ja avautua liikenteelle syksyllä 2026.

Ilmoita asiavirheestä