Tupoksen koulun yhdeksäsluokkalaisten alueverkkotoimitus aloitti työnsä maanantaina innokkaasti. Rantalakeuden päätoimittaja Sauli Pahkasalo on mielissään työstä nuorten kanssa.
– Vaikka verkkotoimitusviikon ohjaaminen viekin ison osan työajasta, niin en millään haluaisi tästä luopua. Nuorilta saa todella paljon uusia ajatuksia ja näkökulmia viikon aikana myös itselle, hän kiittelee.
Verkkotoimituksessa on päälle kymmenen nuorta. Lisäksi sisältöä tuottavat myös muut yhdeksäsluokkalaiset, joiden tekemiä juttuja toimituksessa viimeistellään.
Juttujen kirjoittamisen lisäksi nuoret vastaavat niiden kuvituksesta. Toimituksessa syntyy myös videoita ja podcasteja. Esimerkiksi maanantaina nuoret nauhoittivat keskustelun koulutyön kuormittavuudesta.
– Nuoret käsittelevät myös vaikeita aiheita. Muun muassa Euroopan turvallisuustilanne tulee näkymään heidän tekemissään jutuissa, Pahkasalo sanoo.
Viime viikolla vietettyyn Uutisten viikkoon liittyvä nuorten toimitus urakoi oppilaspäätoimittaja Reetta Pahnilan johdolla. Oppilasuutispäällikkönä toimii Kaisa Hautala ja tuottajina Joose Kinnunen ja Pinja Saarenpää.
Nuorten toimitus työskentelee oikean toimituksen tavoin. Päivä alkaa palaverilla, missä käydään uutispäivän töitä läpi.
– Nuoret itse ideoivat aiheita. Koulun henkilökunta on tässä hienosti mukana ja esimerkiksi äidinkielen opettajat ohjaavat omalta osaltaan oppilaita. Itselleni jää rooliksi innostaa ja työstää juttuideoita sekä huolehtia nuorten tekemä sisältö verkkoomme, Pahkasalo sanoo.
Toimituksen käyttöön on varattu koko viikoksi yksi neuvotteluhuone. Toimitustyössä mukana olevat nuoret voivat keskittyä viikon ajan projektiin täysillä.
– Koulun puolelta asia on hoidettu aivan mahtavasti. Siitä suuri kiitos.
Nuorten tekemä sisältö julkaistaan pääasiassa Rantalakeuden verkossa. Se on vapaasti kaikkien luettavissa, katseltavissa ja kuunneltavissa. Lisäksi joitain juttuja julkaistaan myös painetussa lehdessä tällä ja ensi viikolla.
Viikko huipentuu perjantaina koululla tehtävään suoraan lähetykseen, jota voi seurata Rantalakeuden verkossa kello 10 alkaen. Parituntisessa lähetyksessä on luvassa musiikkiesityksiä, haastatteluja, vierailijoita sekä tietysti uutisia.
Livelähetyksen tekniikan kustantaa Limingan kunta.
Nuorten verkkotoimitus
Tupoksen koulun yhdeksäsluokkalaiset tuottavat sisältöä Rantalakeuden verkkoon 7.-11. helmikuuta. Lisäksi juttuja julkaistaan painetussa lehdessä.
Tekstijuttujen lisäksi nuoret tekevät videoita ja podcasteja. He myös itse huolehtivat juttujen kuvituksella.
Toimitus työskentelee oikean toimituksen tavoin. Aamu alkaa palaverilla. Työtä johtavat oppilaista valitut vastuuhenkilöt opettajien ja Rantalakeuden päätoimittajan avustuksella.