Tupoksessa ja Limingassa on otettu käyttöön ParkkiPaten pysäköinninvalvonta, joka kohdistuu Tupoksen koulujen ja Huiskeen piha-alueille.
Tupoksen nuorisotalo Huiskeen pihalta on poistettu autojen pysäköinti. Nykyään pihalla on pelkästään mopopysäköinti.
Pysäköinnin valvonta käynnistettiin siksi, että koulujen piha-alueilla oli parkkeerattu autoja epävirallisille pysäköintialueille, ja ne tukkivat kulkureittejä sekä toisinaan jopa pelastusteitä. Virhepysäköinti on aiheuttanut koulun pihalla liikkuville lapsille ja nuorille vaaratilanteita.
Pysäköinnin valvonnasta ilmoitettiin Limingan kunnan sivuilla.
Tupoksen kyläyhdistyksen Whatsapp-ryhmässä kysyttiin, mitä mieltä ihmiset on tästä Tupoksen Parkkipaten valvonnasta. Sata prosenttia kysymykseen vastanneista oli sitä mieltä, että Parkkipaten valvonta on huono asia.
Kysyimme Tupoksen koulun oppilaiden mielipiteitä asiaan. Monien mielestä pysäköinninvalvonta on huono asia.
– En ole tyytyväinen tilanteeseen millään tavalla. Tilanne on useille oppilaille haasteellinen, koska parkkipaikkoja ei ole riittävästi koulun edustalla, Alva Vesala kommentoi.
Vesala kertoo pysäköivänsä nykyään lähimpään parkkiruutuun, jonka löytää koulun edustalta. Kouluun saapuminen saattaa viivästyä, jos koulun edustalle ei mahdu pysäköimään vaan joutuu pysäköimään kauemmas.
– Onhan tämä pysäköinninvalvonta aika huono juttu. En näe edellisessä järjestelyssä mitään huonoa, Aarni Puhakka sanoo.
Puhakan mielestä pysäköinti on hankalaa, koska hän kulkee koulussa traktorilla, joka vie ison tilan parkkiruudusta.
Myös Tupoksen koulun rehtori Satu Kemppainen kommentoi.
– Meillä täällä Tupoksessa ei ole ollut ongelmaa pysäköinnin kanssa. Koululla on onneksi paljon parkkipaikkoja, joten niistä ei ole puutetta.
Kemppaisen mielestä hiekkakentällä ja koulun edustalla on hyvin tilaa pysäköidä. Hän kuitenkin ymmärtää, että käytäntö koskee koko kuntaa ja asian kanssa on elettävä.
Tupoksen ja Limingan kouluilla pysäköinninvalvonta alkoi ensimmäinen tammikuuta 2026. Virhepysäköinnin sakkomaksu kouluilla on 60 euroa. Limingassa pysäköinnin valvonta kohdistuu Limingan koulujen ja Krankka-areenan piha-alueille.
Juttu on osa Uutisten viikkoa. Viikon aikana Tupoksen koulun yhdeksäsluokkalaiset tuottavat sisältöä Rantalakeuden kanaviin.