Neljä la­keu­den nuorta kertoo miksi ha­lua­vat mukaan kun­nal­li­seen pää­tök­sen­te­koon: "Jo­kai­sel­la val­tuu­te­tul­la on ta­sa-ar­voi­set ja yh­tä­läi­set mah­dol­li­suu­det vai­kut­taa asioi­hin"

Lakeuden ehdokasjoukossa on useita 18–30 -vuotiaita ehdokkaita. Otimme yhteyden heistä neljään. Veeti Mykkänen on Kokoomuksen listall ja Sini Pekkala SDP:n, Antti Ylisuutala Perussuomalaisissa ja Eero Anttila Keskustan listalla sitoutumattomana.

Rantalakeus

Mikä saa pyrkimään mukaan kuntapolitiikkaan?

Kempeleläinen 20-vuotias Veeti Mykkänen sanoo olleensa aina kiinnostunut politiikasta. Tuleva kauppatieteiden opiskelija ja tällä hetkellä automyynnin assistenttina työskentelevä Mykkänen uskoo kuntapolitiikan olevan hyvä ponnahduslauta päätöksenteon ytimeen.

Mainos
Rantalakeuden pelit

Pelaa Rantalakeuden digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä