Mainos: Tutustu Rantalakeus Digiin eurolla kuukausi - tilaa tästä

Tilaajille

Tyr­nä­vän tulos nou­se­mas­sa nollaan tai jopa plus­sal­le – vielä kesällä ennuste näytti huo­nom­mal­ta

Kokoomuksen valtuustoaloitteessa esitettiin koulujen uimaopetuksen järjestämistä uimahallien lisäksi myös Rauhionojan uimapaikalla loppukesällä.

Tyrnävä
-
Kuva: Laura Seppä

Tyrnävän kunnanvaltuuston kokous alkoi surullisissa merkeissä, kun kokoussalissa vietettiin hiljainen hetki yllättäen edesmenneen varavaltuutetun Ritva Lassilan muistoksi.

Valtuusto kävi läpi osastojen osavuosiraportteja ja lausuntoja arviointikertomuksessa esitetyistä toimenpiteistä. Osavuosiraporttien koosteena kunnanjohtaja Vesa Anttila totesi, että tällä hetkellä koko kunnan tulos on 150 000 euroa miinuksella, mutta valoa on näköpiirissä:

– Vaikka tulosennuste näytti kesäkuun jälkeen huonolta, pääsemme loppuvuoden osalta nollaan tai jopa vähän plussalle.

Lue tämä ja muut Tyrnävän uutiset

Digi 1 kk _vain 1 €_