Poh­jois-Poh­jan­maal­la oli hel­mi­kuus­sa 23 300 työ­tön­tä työn­ha­ki­jaa – Kem­pe­lees­sä työt­tö­mien määrä kasvoi 30 pro­sent­tia viime vuoteen ver­rat­tu­na

Helmikuun komautukset kohdistuivat erityisesti kirvesmiehiin ja rakennuspuuseppiin sekä talonrakentajiin.
Helmikuun komautukset kohdistuivat erityisesti kirvesmiehiin ja rakennuspuuseppiin sekä talonrakentajiin.
Kuva: Vesa Joensuu

Pohjois-Pohjanmaalla oli helmikuun lopussa 23 300 työtöntä työnhakijaa, mikä on 2 600 työtöntä enemmän kuin vuosi sitten, tiedottaa Pohjois-Pohjanmaan ely-keskus.

Tammikuusta työttömien määrä laski 150 henkilöllä. Lomautettujen määrä on maa- kunnassa edelleen korkea ja helmikuussa kokoaikaisesti lomautettuja oli lähes 3 300. Helmikuussa lomautukset kohdistuivat erityisesti rakennusalalle kirvesmiehiin ja rakennuspuuseppiin sekä talonrakentajiin.

Maakunnan työttömyysaste oli helmikuun lopussa 12,1 prosentia ja koko maassa se oli 10,8 prosenttia.

Maakunnan alhaisin työttömyysaste oli Nivala-Haapajärven seutukunnassa (10,0 prosenttia). Kunnittain tarkasteltuna matalin työttömyys- aste oli Reisjärvellä (6,6 prosenttia) ja korkein Pudasjärvellä (16,9 prosenttia). Oulun työttömyysaste oli 13,1 prosenttia.

Työttömien määrä kasvoi suurimmassa osassa maakunnan kunnista vuoden takaiseen verrattuna. Suhteellisesti eniten kasvua oli Pyhännällä (+81 prosenttia), Sievissä (+46 prosenttia) ja Kempeleessä (+30 prosenttia).

Alle 25-vuotiaita työttömiä oli helmikuun lopussa noin 3 500, mikä on 370 työtöntä enemmän kuin vuotta aiemmin. Nuorten työttömien määrä on valtakunnan toiseksi korkein.

Helmikuun aikana Pohjois-Pohjanmaan TE-toimiston alueella oli avoinna lähes 12 400 työpaikkaa, joista uusia avoimia työpaikkoja oli 5 200. Uusien työpaikkojen määrä laski vuoden 2023 helmikuusta noin 1 400 (-21 prosenttia) työpaikalla.

Määrällisesti eniten uusia työpaikkoja oli avoinna palvelu- ja myyntityöntekijöille (mm. kiinteistöhuollon työntekijät, myyjät, lastenhoitajat sekä lähihoitajat) sekä rakennus-, korjaus- ja valmistustyöntekijöille (mm. moottoriajoneuvojen asentajat ja korjaajat, hitsaajat ja kaasuleikkaajat sekä maatalous-, teollisuuskoneasentajat ja -korjaajat).

Rakennusalan matalasuhdanne näkyy työttömyysluvuissa.
Rakennusalan matalasuhdanne näkyy työttömyysluvuissa.
Kuva: Martta Oinas-Panuma

Pitkäaikaistyöttömien määrä kasvoi vuoden takaisesta 1 600 henkilöllä (+26,7 prosenttia). Vähintään yli vuoden yhtäjaksoisesti työttömänä olleita oli helmikuun lopussa lähes 7 700. Pitkäaikaistyöttömien määrä on jatkanut kasvua koko maakunnan alueella. Tammikuuhun verrattuna pitkäaikaistyöttömien määrä kasvoi noin 200 henkilöllä.

Helmikuussa työttömyys kasvoi kaikissa ikäryhmissä, suhteellisesti eniten 15–19-vuotiaiden ryhmässä (+23,2 prosenttia). Alle 25-vuotiaita työttömiä oli helmikuun lopussa noin 3 500, mikä on 370 työtöntä enemmän kuin vuotta aiemmin. Nuorten työttömien määrä on valtakunnan toiseksi korkein.

Työttömistä työnhakijoista miehiä oli 14 700 ja naisia 8 600.

Ilmoita asiavirheestä