Poh­jan­tiel­lä kahden hen­ki­löau­ton raju pe­rää­na­jo lähellä Haa­ran­sil­lan kier­to­liit­ty­mää

Pohjantiellä Limingan alueella sattui keskiviikkoiltana raju peräänajo lähellä Haaransillan kiertoliittymää.

Henkilöauto oli ajanut kovalla nopeudella edellä olleen henkilöauton perään, kertoi päivystävä palomestari Tapani Lehtelä.

– Toinen auto ajautui ulos tieltä ja toinen jäi ajoradalle, Lehtelä kuvaili.

Autoissa oli Lehtelän käsityksen mukaan vain kuljettajat. Ensihoito tarkasti osalliset, eikä tarvetta jatkohoitoon ollut. Autot kärsivät merkittävät vauriot.

Onnettomuuspaikka oli noin 300 metriä kiertoliittymästä Tupoksen suuntaan.

Tieliikennekeskus ja poliisi kertovat ensin, että Nelostie oli jonkin aikaa paikalla poikki ja liikenne ohjattiin kiertotielle. Vain hieman myöhemmin kerrottiin, että yksi ajokaista on suljettu paikalla, eli liikenne pääsi paikan ohitse.

Ilmoita asiavirheestä