Kolumni

Mil­lai­set tun­nel­mat kil­pai­lu­tuk­sen jäl­keen? Asiat eivät aina etene kuten Ström­sös­sä, tietää Lu­mi­joen kun­nan­joh­ta­ja Paula

-
Kuva: Heli Rintala
Kuntakuulumisia

Asiat eivät aina etene kuten Strömsössä – tuon valoisan ja iki-ihanan maalaisidyllin puuhia kuvaavassa toimeliaassa televisiosarjassa. Syksyn aikana valmistauduimme Lumijoella viranhaltijoiden, luottamushenkilöiden ja hankinta-asiantuntijoidemme kanssa tiiviillä yhteistyöllä uuteen sosiaali- ja terveyspalveluiden kokonaisulkoistuksen kilpailutukseen.

Edellisen, neljän vuoden takaisen kilpailutuksen asiakirjat vaativat kohtuullisen paljon päivittämistä ja myös tulevan hyvinvointialueen huomioimista suunnittelussa.

Juuri ennen joulua saimme lopullisen tarjouspyynnön liikkeelle kolmelle kisaan ilmoittautuneelle palveluntuottajalle. Päätöstä uudesta palveluntuottajasta emme kuitenkaan tammikuussa voineet tehdä, koska kukaan kilpailuun ilmoittautuneesta ei tarjousta jättänyt.

Ensitunnelma nollatuloksesta oli lähinnä hämmentynyt, epäuskoinen ja yllättynyt. Ehdokkaat eivät kovin syvällisesti avautuneet luopumisestaan, emmekä asiaa sen enempää tivanneet. Hinta ja pienen kunnan palvelutuotannon riskit olivat kuulemamme kohteliaat kommentit.

Pohdimme itse, vaikuttiko hyvinvointialueiden toteutumisen käynnistyminen yritysten ratkaisuihin. Neuvotteluista jäi meille mielikuva, että jokainen yritys oli tosissaan tässä kisassa mukana.

Analysoimme myös omaa onnistumistamme tarjouspyynnön sisällössä ja sen kokonaisuudessa. Jos palvelutuotannon hinta oli kynnyskysymys, palveluntuottajilla olisi ollut mahdollisuus vaikuttaa palveluiden sisältöön. Lumijoen kunta ei vaatinut mahdottomia.

Sisällöllisesti monipuolisen vertailulomakkeen avulla olisimme saaneet valittua meille sopivimman kumppanin. Jos siis tarjoajat olisivat lomakkeet täyttäneet. Edelleenkään emme muuttaisi mitään tarjouspyynnössämme.

”Ensitunnelma nollatuloksesta oli lähinnä hämmentynyt, epäuskoinen ja yllättynyt. Ehdokkaat eivät kovin syvällisesti avautuneet luopumisestaan, emmekä asiaa sen enempää tivanneet.”

Kun yksi ovi sulkeutuu, toinen avautuu.

Kesäkuun alkuun on vain neljä kuukautta aikaa. Silloin Lumijoella on oltava sosiaali- ja terveyspalvelut toiminnassa kuten tänäänkin. Lumijoen kunta on järjestämisvastuullisena päättänyt ottaa palvelutuotannon pääosin itselleen. Tarkoituksena on, että tällä hetkellä palveluntuottajan ja sen alihankkijan sosiaali- ja terveydenhuollon tehtävissä Lumijoella työskentelevä henkilökunta siirtyy liikkeenluovutuksella kunnan palvelukseen ja edelleen 1.1.2023 Pohjois-Pohjanmaan hyvinvointialueen palvelukseen.

Valtuuston päätöksessä avoimeksi jäi vielä lääkäripalveluiden toteutumisen tapa.

Limingan kunnan kanssa on käynnistetty neuvottelut lääkäripalveluiden järjestämisestä sekä mahdollisesta muustakin yhteistyöstä liittyen hyvinvointialueen toiminnan käynnistymiseen. Lumijoki ja Liminka kuuluvat hyvinvointialueen valmistelussa Lakeuden seudun kuntien alueeseen.

Lumijoki on varautunut myös lääkäripalveluiden kilpailutukseen, mikäli yhteistyöstä ei päästä myönteiseen, molemmille osapuolille sopivaan ratkaisuun. Molempien kuntien palveluiden järjestämisestä vastaa vuoden 2023 alusta hyvinvointialue. Konkreettisen yhteistyön käynnistymisellä jo kuluvan vuoden aikana voitaisiin jo ennakkoon valmistautua uuden hyvinvointialueen yhteiseen toimintamalliin.

Aurinko paistaa päivä päivältä kirkkaammin; nautitaan lumesta ja talvesta!

Paula Karsi-Ruokolainen

Lumijoen kunnanjohtaja