Mainos: Tutustu Rantalakeus Digiin eurolla kuukausi - tilaa tästä

Tilaajille

Li­min­gan ky­län­rai­tin ke­sä­ku­kat ke­rää­vät kii­tos­ta – lue kunnan puu­tar­hu­rei­den vinkit kuk­ka­lois­ton saa­vut­ta­mi­sek­si

Limingan kunnan kesäkukkien hoivaaminen vaatii useita kastelukertoja ja kuihtuneiden kukkien nyppimistä.

Liminka

Näyttävät kesäkukat Limingan kylänraitilla keräävät kiitosta vuodesta toiseen. Kesän voi julistaa virallisesti alkaneeksi viimeistään 10. kesäkuuta, kun kunnan työntekijät upottavat sormensa multaan ja istuttavat jälleen uudet kasvit koristamaan miljöötä.

– Käytämme samoja paikkoja kuin edellisinä vuosina. Kukkia tulee torin altaisiin, keskuspuistoon ja katupylväisiin, joissa meillä on istutuslaatikot. Laitamme kukkapenkin myös Tupokseen Ojatielle, ja pieniä istutuksia on Lakeustalolla sekä Lumijoentien liikenteenjakajassa, kunnan puistopuutarhuri Sari Honka kertoo.

Juhannuksen tienoilla kukkiin aletaan käyttämään nestemäistä lannoitetta, jotta ne säilyisivät läpi kesän elo-syyskuulle saakka. Kastelu suoritetaan kahdesta kolmeen kertaa viikossa, riippuen sademääristä sekä lämpötiloista.

Lue tämä ja muut paikalliset Limingan uutiset

Digi 1 kk _vain 1 €_