THL: Oulussa kym­me­nen uutta ko­ro­na­vi­rus­tar­tun­taa, muualla Poh­jois-Poh­jan­maal­la ei tuo­rei­ta tau­ti­ta­pauk­sia

Torstaina ilmoitettua tartuntamäärää voi pitää suhteellisina suurena, sillä viime viikolla todettiin yhteensä vain 13 tautitapausta.

Oulussa on todettu kymmenen uutta koronavirustartuntaa. Asiasta raportoi torstaina Terveyden ja hyvinvoinnin laitos (THL).

Torstaina ilmoitettua tartuntamäärää voi pitää suhteellisina suurena, sillä viime viikolla todettiin yhteensä vain 13 tautitapausta.

Keskiviikkona uusia tartuntoja raportoitiin viisi, joten pelkästään keskiviikon ja torstain tartuntamäärä ylittää yhdessä koko viime viikon tartuntamäärän.

Oulussa on ollut koko epidemian aikana 2 080 tautitapausta.

Muualla Pohjois-Pohjanmaalla ei todettu uusia tartuntoja.

Pohjois-Suomessa tartuntoja löytyi Oulun lisäksi Rovaniemellä (2 tapausta) ja Kuhmossa (1).

Koko maan uusien tartuntojen määräksi raportoitiin torstaina 289.

Lue myös: THL:n Mika Sal­mi­nen: Suomen epi­de­mia las­ku­suun­nas­sa, ni­men­omaan il­ta­elä­män kon­tak­tien vä­hen­tä­mi­nen ollut rat­kai­se­vaa

Mainos
Rantalakeuden pelit

Pelaa Rantalakeuden digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä