Re­mak­ka-fes­ta­rit laa­je­ne­vat Li­min­kaan – Ab­ra­ha­min kult­tuu­ri­puis­tos­sa yleisöä nau­rat­taa Heikki Vilja

Stand up -koomikko Heikki Vilja esiintyy keväällä Abrahamin kulttuuripuistossa Remakka stand up -festivaalien aikana.
Stand up -koomikko Heikki Vilja esiintyy keväällä Abrahamin kulttuuripuistossa Remakka stand up -festivaalien aikana.

Oulunseutulaisia jo useamman kesän naurattanut Remakka stand up -festivaali uudistuu, laajenee ja siirtyy uuteen ajankohtaan. Aiemmin festarit on pidetty elokuun lopulla, nyt Remakka-festareilla hörötellään jo kesäkuun puolivälissä, 11.–14. kesäkuuta.

Festarit käynnistyvät keskiviikkona 45 Specialissa avajaisklubilla, ja torstaina nähdään kolmen koomikon soolonäytökset ympäri Oulun seutua. Koomikoista Heikki Vilja esiintyy Limingan Abrahamin kulttuuripuistossa. Jamie McDonald nähdään Oulun Pikisaaren Mallassaunalla ja Iikka Kivi Iin Taitotalolla.

– Tänä vuonna festareilla nähdään muun muassa Köpi Kallio, Jukka Lindström, Anitta Ahonen, Johanna Tohni, Heikki Vilja ja vaikka ketä – monenlaista ja erittäin kovia tekijöitä, festarin tuottaja Tommi Ylimäinen sanoo.

– Melkein yöttömän yön valo tuo iltakeikkoihin omanlaistaan tunnelmaa, festarin toinen tuottaja, koomikko Iikka Kivi kuvailee.

Festarin päätapahtuma pidetään viikonloppuna Hupisaarilla yhteensä neljän klubin voimin.

Koska Suomen talousnäkymät ovat olleet jonkin tovin synkähköllä tolalla ja ihmisten ostovoima on on yhä monin paikoin tiukassa, Remakka-festarit tarjoavat uusia mahdollisuuksia pienituloisemmille kulttuurin ystäville.

– Useimmille keikoille on myynnissä pienituloisille tarkoitettu edullisempi lippu ja lauantain alkuillan klubille pääsee reilulla kympillä. Kulttuuri ei saa vaikeinakaan aikoina karata vain hyväosaisten huviksi, Ylimäinen tiivistää.

Ilmoita asiavirheestä