Li­min­gas­sa jär­jes­te­tään Poh­jois-Poh­jan­maan kult­tuu­ri­foo­ru­mi – paljon puhetta kult­tuu­ris­ta hy­vin­voin­nin edis­tä­jä­nä ja kunnan elin­voi­man li­sää­jä­nä

Liminka
Hailuodossa tehtiin yhteisötaidetta Ympäri Ämpäri – Taidetta pihoilla ja poluilla -taidepilotin myötä. Valmistumassa on Kulttuurikennon Kadonneen arjen metsästäjät Hailuodon koulun läheisyyteen.
Hailuodossa tehtiin yhteisötaidetta Ympäri Ämpäri – Taidetta pihoilla ja poluilla -taidepilotin myötä. Valmistumassa on Kulttuurikennon Kadonneen arjen metsästäjät Hailuodon koulun läheisyyteen.
Kuva: Heli Rintala

Limingan Lakeustalolla järjestetään keskiviikkona 31. tammikuuta Pohjois-Pohjanmaan kulttuurifoorumi, jonka teemana on Rohkeasti reunalla: Kulttuuri kunnan toiminnassa.

Tilaisuudessa on puheita ja keskustelumahdollisuuksia kuntien kulttuuritoiminnan roolista ja vaikuttavuudesta. Tapahtuman näkökulmina ovat kuntien elinvoima ja lumovoima, kulttuurin liiketoimintamahdollisuudet ja vaikutukset hyvinvointiin sekä entistä rohkeampi ote nivoa kulttuuri osaksi kehittämistyötä.

Kulttuurifoorumi on suunnattu kaikille kulttuurialalla työskenteleville tai kulttuurista kiinnostuneille.

Foorumissa puheenvuoron pitävät suunnittelujohtaja Markus Erkkilä Pohjois-Pohjanmaan liitosta, kansanedustaja Mari-Leena Talvitie, kunnanjohtaja Pekka Rajala, asiantuntija Kirsi Siltanen MDI:stä, projektitutkija Markus Rytinki Oulun yliopistosta sekä hyvinvoinnin edistämisen johtaja Pirjo Nikula Oulun kaupungista. Kulttuurin ja taiteen rohkeammasta tekemisestä ja kokemisesta kuullaan Kulttuurikenno-hankkeen yhteydessä.

Tilaisuuteen on ollut ennakkoilmoittautuminen.

Ilmoita asiavirheestä