55. Kaleva Cup
Niin olivat Heinäpään maineikkaat tuulet lauantaina vallattomalla päällä, että yksi puuska nakkasi tyttöjen finaalin aikana jopa pokaalin palkintopöydältä tekonurmelle.
Jättimäiselle pokaalille ei käynyt onneksi mitenkään.
Oulunsalon Pallon T12-joukkue sai finaalin jälkeen vahingoittumattoman kiertopokaalin haltuunsa.
OsPa juhli lauantaina historiansa ensimmäistä Kaleva Cupin tyttöjen sarjan voittoa. Se kukisti äärimmäisen tiukassa loppuottelussa ONS/Punaisen rangaistuspotkukilpailun päätteeksi.
Se olikin melkoinen rankkarikisa, sillä voimakkaat tuulenpuuskat vaikeuttivat pallon pysymistä pilkulla. OsPa:n sankariksi nousi maalivahti Iida-Maria Keller, joka torjui kaksi ONS:n vetoa. OsPa voitti rankkarit maalein 2–0.
Jos oli jännitettävää vetäjillä tuulten ja rankkareiden paineen kanssa, myös maalivahdit olivat tulisilla hiilillä. Laukojat joutuivat odottamaan sopivaa vetohetkeä.
– Oli todella kova tuuli. Alkoi jännittää, että milloin veto aina vihelletään, Keller kertoi.
Maalivahdin riemulla ei ollut rajoja mestaruuden varmistuttua. Finaalin voitto oli pieni yllätys, koska Pekka Turusen valmentama OsPa oli hävinnyt alkulohkossa ONS/Punaiselle 3–0.
– Ihan mahtava fiilis, oli ihanaa torjua. Sitten vielä, kun joukkue teki niin paljon töitä tämän voiton eteen. Tiesin, että pystymme tähän.
Keller myönsi, että jännitys ennen jokaista rangaistuspotku oli huimaava. Hän ei ole aiemmin ollut maalivahtina rangaistuspotkukilpailussa.
– Olin ihan niin kuin... minusta tuntui, etten pysty siihen. Sitten minä vain torjuin. Maalivahtina ei voi tietää, mihin vastustaja vetää ja se tulee niin läheltä. Jännittää ihan hirveästi. Yleensä ennustan suunnan ja ennustan oikein. En hyppele, vaan pysähdyn ja syöksyn, Keller kertasi tilannetta.
Lue lisää: Katso kuvagalleria.
Kaleva Cupin tyttöjen sarjassa ei ole aiemmin pelattu varsinaisella peliajalla maalitonta finaalia, mutta nyt se tapahtui. Tuuli vaikutti selvästi pelaamiseen , mutta toisaalta molempien joukkueiden pelaaminen oli yhtenäistä, tarkkaa ja sinnikästä. Vastustajaa ei hevin päästetty maalipaikkaan.
ONS:n joukkuetta harmitti finaalin ratkettua, mutta ei kauan. ONS/Punainen ei nimittäin selvinnyt karsinnasta Kaleva Cupiin vaan sai paikan täydennysmenettelyn kautta. Siihen nähden joukkueen esitys ja hopealle selviytyminen oli komea saavutus.
ONS/Punainen päästi koko turnauksessa vain yhden maalin. Siitä on kiittäminen paitsi hyvää koko joukkueen puolustamista, myös mainiota maalivahtia Emmaliina Salosta.
– Olen varmaan siitä asti ollut osittain maalivahtina, kun aloitin pelaamisen. Ehkä jotain viisi vuotta pelannut välillä maalissa. Mukavinta on torjua joku vaikea veto, Salonen sanoi.
Hän pelaa toisinaan myös kenttäpelaajana keskikentällä tai kärjessä. Finaalin rankkarikisassa hän kävi myös kolmantena vetäjänä laukomassa, mutta tuuli puuttui harmittavasti peliin.
– Kun aloin vetämään, pallo juuri liikahti ja osuin väärään kohtaan.
Turnauksen kolmanneksi sijoittui RoPS, joka löi pronssiottelussa FC Santa Claus Juniorit maalein 4–2.
Kun pokaali oli annettu OsPa:n hyppysiin, pelaajat alkoivat miettiä sille sopivia käyttötarkoituksia. "Tästä pitää juoda jotain hyvää", joku ehdotti. Ainakiin joissain voittokuvissa pokaalin sisään puskettiin joukkueen pehmolelu eli Ville-pingviini.
OsPa:lla oli turnauksessa monenlaisia tunnelmia, mutta lopulta se saavutti palkintonsa.
– Eilen oli huono päivä niin kuin aiemmin haastattelussa kerroimme. Meillä on hyviä ja huonoja päiviä.
Lauantaina oli paras mahdollinen päivä.