Jouluhössöttäjät voisi jakaa karkeasti kolmeen ryhmään.
Ne kaikkein innokkaimmat jouluihmiset kiertelevät jo tammikuun alennusmyyntejä joululahjasilmällä. Jouluvalmisteluja tehdään ympäri vuoden. Kesän marjareissulla tarkastellaan sopivia joulukuusia. Pakasteeseen ryhdytään tekemään hyvissä ajoin erilaisia laatikoita. Lisäksi joululauluja voi hyräillä tai luukuttaa soittopelistä kaikkina vuodenaikoina.
Sitten ovat he, jotka odottavat syksyn tulevan, jotta uskaltautuvat päästää jouluvaiheen päälle. Tällöinkin valmistautuminen aloitetaan hyvissä ajoin. Pakkanen täyteen herkkuja, jotta piparia ja torttua olisi tarjolla viimeistään pyhäinpäivänä. Joululahjaostoksia ei jätetä viime tippaan, vaan kakkostason jouluhössöttäjä naureskelee mielessään tyytyväisenä katsellaan joulunavausviikoilla lahjastressissä kahlaavia lajikumppaneitaan.
Kolmas ryhmä muodostuu viime hetken hössöttäjistä. Kaikki mahdollinen pitää saada aikaiseksi, mutta jouluvalmisteluihin herätään vasta ensimmäisen adventtikynttilän syttymisen jälkeen.
Minä olen eräänlainen väliinputoaja.
Innostukseni joulua kohtaan on kasvanut vuosi vuodelta. Se ei liity lahjoihin tai leipomuksiin, vaan yleisen joulufiiliksen luomiseen. Olen antanut luvan itselleni sijoittaa jouluiset, puiset koristehahmot esille lokakuun lopussa. Ulkojouluvalot asennetaan marraskuussa. Kuusi puolestaan kannetaan sisään pari viikkoa ennen joulua. Osallistun hyväntekeväisyyskeräyksiin, sillä tänäkin jouluna moni elää köyhyydessä tai yksinäisyydessä. Hyräilen Matthias Rheimin tahtiin Last Christmaksen saksalaisversiota aina kun siltä tuntuu.
Mutta en leivo, tuskaile tekemättömien siivousten vuoksi enkä juokse lahjavuorien perässä.
Olen huomannut, että vaikka jouluhössötyksen aloittaisi vasta jouluviikolla, iskee jouluähky välittömästi tapaninpäivän jälkeen. Niinpä pyrin luomaan joulufiiliksestä pidemmän ja aloittamaan sen aikaisemmin.
Omituinen hössöttäjä, voinet miettiä. Ehkä sitäkin, mutta sisimmässäni haluan luoda ympärilleni kuplaa kuuluisan joululauseen mukaisesti: maassa rauha ja ihmisillä hyvä tahto. Itselläni jouluaikaan on liittynyt aina voimakkaasti ajatus siitä, että edes hetkeksi ympäri maailmaa aseet vaimenisivat, vihanpito loppuisi ja ihmiskunta näkisi toisensa vain samankaltaisina tallaajina.
Jos jotain tänä vuonna Joulupukilta toivoisin, niin meille kaikille enemmän kykyä huomioida toinen ihminen.
Pienetkin teot, eleet ja ajatukset auttavat.
Kun itsekkyytemme edes hieman antaa sijaa, on maailma heti hiukkasen parempi paikka.
Jokainen saa hössöttää tai olla hössöttämättä joulua, mutta luomani kuplan haluaisin kaikkialle.