Säh­köi­set ko­kouk­set mah­dol­li­sia nyt seu­ra­kun­nis­sa­kin – työ­jär­jes­tys­tä, ohje- ja joh­to­sään­töä on muu­tet­ta­va

Suomen evankelis-luterilaisen kirkon viranomaisten toimielimissä voidaan järjestää sähköisiä kokouksia, kun laki kirkkolain muuttamisesta tuli voimaan viime viikolla. Lailla muutettiin kirkkolakia sähköisten kokousten osalta.

Tavoitteena on, että seurakunnat ja seurakuntayhtymät muuttavat toimielintensä työjärjestyksiä, ohjesääntöjä ja johtosääntöjä siten, että niissä on otettu huomioon sähköisten kokousten järjestämismahdollisuus. Kirkko- ja seurakuntaneuvoston ohjesäännön muutokset on voimaan tullakseen myös alistettava hiippakunnan tuomiokapitulin vahvistettavaksi.

Ennen sääntömuutoksia seurakunnilla on käytössään väliaikainen määräys, joka mahdollistaa sähköiset kokoukset. Se on voimassa enintään tämän vuoden elokuun loppuun.

Ilmoita asiavirheestä