Me allekirjoittaneet haluamme ilmaista huolemme siitä, mitä tiistaina 24. helmikuuta tapahtui Limingan seurakunnan vakinaisen papin virkavalinnassa eli kappalaisen vaalissa. Virkaan valittiin äänin 11–12 noin 15 vuotta vähemmän seurakuntatyökokemusta omaava mies ohi huomattavan laajan ja monipuolisen työuran kirkossa tehneen naishakijan.
Seurakunta valitsee kappalaisensa itse. Tämä ei kuitenkaan vapauta seurakuntaa lainsäädännöstä: virkaan valittavia on arvioitava taidon, kyvyn ja koetellun kansalaiskunnon osalta, eikä esimerkiksi sukupuolella saa olla valintaan vaikutusta.
Mikäli valintaa on syytä epäillä perusteettomaksi eikä päätöksen tekijä oikaise päätöstään, on ainoa vaihtoehto viedä tehty ratkaisu hallinto-oikeuteen. Näin toimittiin myös joitakin vuosia sitten Kokkolassa, jossa luottamushenkilöt tekivät vastaavan valinnan, ja tällöin oikeus totesi päätöksen virheelliseksi.
On selvää, että tavanomaisilla virkavalintakriteereillä naispuolisen hakijan työkokemus ja koulutus tekivät hänestä nyt valittua mieshakijaa ansioituneemman. Tämän merkittävän eron hakijoiden ansioissa tunnisti myös asiaa valmistellut Limingan seurakunnan kirkkoherra.
Huolellisesta arvioinnista huolimatta vaalin äänet Limingassa jakautuivat, ja vaikuttaa ilmeiseltä, että ratkaiseva tekijä on ollut toisen hakijan kuuluminen vanhoillislestadiolaiseen herätysliikkeeseen, johon myös enemmistö Limingan seurakunnan valtuutetuista kuuluu. Sukupuolen merkitys jää arvailun varaan, sillä kyseisessä liikkeessä ei toimi naispuolisia pappeja.
Nyt me Pohjois-Suomen papit kysymme, jäävätkö naispapit ansioistaan riippumatta toiselle sijalle aina, kun hakevat sellaista papin virkaa, jota hakee myös herätysliiketaustaltaan sopiva pappismies ja jossa päätöksen tekijöinä ovat vaalilla valitut luottamushenkilöt? Jos näin on, jää Pohjois-Suomen seurakunnissa käyttämättä merkittävä määrä osaamista ja kehityshalua: luottamushenkilöt valitsevat sekä kappalaiset että yhä useammin kirkkoherrat ja osaltaan myös piispat.
Juha Alander
TM, STM, pastori, väitöskirjatutkija
Salla Autere
TM, kirkkoherra
Teemu Isokääntä
TM, lääninrovasti
Sanna Jukkola
TM, kirkkoherra
Timo Juntunen
TM, rovasti
Saila Karppinen
TM, kappalainen
Laura Kinnunen
TM, kirkkoherra
Arpad Kovacs
TM, kansainvälisen työn pastori
Lauri Kujala
TM, kirkkoherra
Teija Kähkönen
TM, KM, seurakuntapastori
Juhani Lavanko
TM, kirkkoherra emeritus
Erkki Lavanti
TM, kirkkoherra
Sanna-Leena Lavanti
TM, kirkkoherra
Anita Leppälä
TM, rovasti
Matias Leskinen
TM, seurakuntapastori
Päivi Liiti
TM, HTM, viestintäjohtaja
Ulla Mitrunen
TM, kirkkoherra
Anna-Maria Nenonen
TM, seurakuntapastori
Katariina Pitkänen
rovasti, oppilaitospastori
Outi Pohjanen
TM, kappalainen
Jussi Rinta-Jouppi
TM, seurakuntapastori
Satu Saarinen
TT, kirkkoherra
Mikko Salmi
TM, seurakuntapastori
Virpi Sillanpää-Posio
TM, pastori
Susanna Sirviö
TM, sairaalapastori, häirintäyhdyshenkilö
Jaakko Syynimaa
TM, kappalainen
Marja-Leena Tahkola
TM, kappalainen, julistusjohtaja
Kari Tiirola
TM, kirkkoherra
Sari Timonen
TT, asiantuntija
Jaakko Tuisku
TT, kirkkoherra
Jenna Utriainen
TM, seurakuntapastori
Mari Valjakka
TM, seurakuntapastori
Joonas Vapaavuori
TM, seurakuntapastori
Juttua korjattu 27.2. klo 8:50: Korjattu Juhani Lavangon oppiarvoksi teologian maisteri.