Kempeleläisellä Jussi Rasinkankaalla on takana neljä vuosikymmentä merkittävää sävellystyötä musiikin eri alueilla. Lastenmusiikin säveltäminen, lasten innostaminen musiikin pariin sekä lastenmusiikin merkityksen puolesta toimiminen ovat olleet luokanopettajana toimineelle Jussille lähellä sydäntä.
Tätä merkkipaalua juhlitaan nyt Linnakangastalolla pidettävässä Jussin lastenlaulut: Onni on –juhlakonsertissa. Konsertissa kuullaan Jussi Rasinkankaan pidetyimpiä lastenlauluja 40 vuoden ajalta. Laulujen tulkitsijoina ovat Musarit, Kempeleen Tenavatahtilaulajat ja Suvi Teräsniska, tiedottaa Kempeleen kunta.
Jussi Rasinkangas aloitti luokanopettajan työt Kempeleessä Ylikylän koululla vuonna 1985. Hän oli käynnistämässä kuoronjohtaja Ismo Koskelan ja sanoittaja Juhani Konolan kanssa Musarit-kuoron toimintaa ja säveltämässä kuorolle lauluja. Musareiden laulajat menestyivät vuosittain MTV:n Tenavatähti-ohjelmassa.
Useat kuoron laulajista ovat löytäneet myöhemmin leipätyönsä musiikin parista ja vielä useampi elämänmittaisen ja tärkeän harrastuksen. Tämän hetken tunnetuista artisteista Suvi Teräsniska ja Rajaton-lauluyhtyeessä vaikuttava Antti Annola ovat saaneet ensi-innostuksensa musiikkiuralle Musareiden ja Jussin laulujen kautta.
Neljänä eri vuonna Jussi Rasinkangas on säveltänyt vuoden lastenlaulun Suomessa ja kaksi kertaa hänet on palkittu Hyvätuuli-tunnustuksella lastenmusiikin edistämisestä.
Monipuolisen ja merkittävän uran aikana hänen lastenlauluistaan on tehty sinfoniaorkesterisovituksia, joita eri kaupunginorkesterit ovat esittäneet ohjelmistossaan. Oppikirjoista löytyvien laulujen ja muun opetusmateriaalin kautta Jussin lastenlaulut ovat tulleet laajasti tutuiksi Suomen peruskouluissa.
Kempeleen Tenavatahti -lastenlaulukatselmuksessa Rasinkangas on toiminut vuosia kehittäjänä sekä taiteellisena johtajana. Tapahtumalla on saatu vuosien ajan innostettua lapsia laulamisen pariin.
Rasinkankaan koko sävellysuran ajan myös joulumusiikki on ollut tärkeällä sijalla. Suoratoistopalvelu Spotifyssa Jussin säveltämiä joululauluja on kuunneltu yli 10 miljoonaa kertaa. Kuunnelluimpien joululaulujen joukossa Suomessa on Suvi Teräsniskan esittämä Hei mummo.
Kevyen musiikin saralla kymmenet eri artistit ovat levyttäneet hänen sävellyksiään. Tulkitsijoina ovat olleet mm. Diandra, Katri-Helena, Paleface, Arja Saijonmaa, Suvi Teräsniska, Yölintu ja Pepe Willberg.
Sävellyskilpailujen osalta viimeisen vuoden aikana on tullut voitot sekä Seinäjoen Tangomarkkoiden että Jouluradion laulukilpailuissa. Teoston listoilla sävellyksiä on yli tuhat laulua.
Maailma on muuttunut 40 vuoden aikana. Lasten laulun ilo sekä riemu ja lasten laulujen merkitys ovat säilyneet.