Kolumni

Iiro usut­taa: Heitä vitosia aina, kun nää voit!

-

Kesä on ohi ja illat pimenevät, samalla myös ulkopalloilukaudet alkavat olla lajissa kuin lajissa lopuillaan ja katseita aletaan kääntää jo kohti vuotta 2020 ainakin huipputason joukkueissa, miksei myös pienempien junioreiden osalta. Meillä Kempeleessä tämä tarkoittaa kesälajista riippumatta paitsi toiminnan pääpainon siirtymistä Sarkkirannasta Linnakankaan suuntaan uuden palloiluhallin mahdollisuuksien ääreen, myös sitä, että useammassakin joukkueessa varmasti mietitään hiuksia haroen vapaaehtoisten ja talkoolaisten saamista mukaan toimintaan.

Pesäpallon osalta olen omalla lyhyehköllä urallani saanut huomata vapaaehtoisten talkoolaisten tärkeyden hyvin usein.

Kymmenittäin on ylävitosia heitelty voittojen jälkeen, vähintään yhtä monta alavitosta on kevyesti annettu tappion kitkerää kalkkia hampaiden välistä maistellen. Vuosiin mahtuu nousuja ja laskuja, mutta jälkikäteen tarkastellen huomaa, että hyvin usein ympärillä on tilanteesta riippumatta ollut viljalti samoja ihmisiä.

Toisaalla taas ei ensimmäistäkään ottelutapahtumaa Laguunilla järjestettäisi eikä pikkujunnujen treenit täyttäisi koulujen saleja ilman niitä ihmisiä, jotka pyyteettömästi tarttuvat toimeen oman seuran hyväksi.

Kun oma tie Kirissä on vienyt nyt siihen vaiheeseen, että olen päässyt autettavien ja tuettavien joukosta tukijoiden puolelle, arvostus taustalla toimivia ihmisiä kohtaan on kasvanut entisestään. Nyt jälkeenpäin sen huomaa vielä kirkkaammin, että pelaajana pesäpalloilija saa olla Kempeleessä hyvien ihmisten ympäröimänä. Yhteinen hyvä on aina omaa etua, joskus jopa hetkellistä hyvinvointia, isompi asia.

Kentällä ei ole minun hommia ja sinun hommia, on meidän hommia. Lipputulot muodostavat tärkeän osan tuloista, mutta yhtään lippua ei myydä ilman lipunmyyjää. Sama ajatusmaailma pätee niin kioskin, VIP-vieraiden kuin videokuvausten suhteen.

Olkoon tämä oodi kaikille jarvanjanneille, pylkkäänjaskoille ja haajasentuomoille sekä kymmenille, kymmenille muille! Samalla tämä toimikoon haasteena kaikille entisille pelimiehille ja -naisille sekä tietysti uusille kasvoille, hypätkää rohkeasti mukaan toimintaan, johon teillä varmasti on sekä tietotaitoa että näkemystä!

Iiro ÅmanKirjoittaja on entinen pesäpalloilija, jonka talkoolaisuus toteutuu nyt mikrofonin varressa sekä pikkujunnujen liikuttajana.