Kolumni

Hyvän tuot­teen takana on kiin­nos­ta­va tarina

Moottoritien varrella on isoja kauppakeskuksia, joissa useimmat liikkeet ovat ulkomaalaisperäisiä ketjuliikkeitä. Tuotteiden valmistusmaata etsiessä jäljet johtavat usein toiselle puolelle maapalloa. Tarina tuotteen takana saattaa olla hyvinkin karu: lapset ja naiset kuskataan aamuvarhaisella kuorma-autojen lavalla suuriin tehtaisiin, jossa he tekevät pitkän päivän epäinhimillisissä olosuhteissa. Auringon laskiessa heidät tuodaan - jos tuodaan - lepäämään muutamaksi tunniksi.

Käyttö- tai koriste-esineen toinen ääripää on kierrätys- tai ylijäämämateriaalista Suomessa käsityönä tehty tuote. Tästä esimerkkinä voisi olla vaikkapa paikallinen perinnekäsityö räsymatto. Räsymattoon sisältyy monta tarinaa. Miten mukava siitä on etsiä tuttuja kuoseja vuosien takaa. Monta muistoa sen kuviot tuovat mieleen. Lapsuuden kesämekot ja nuorenparin ensimmäiset lakanat saattavat siitä löytyä.

Sitten on kutojan tarina. Maton kutominen vaatii monia valintoja ja päätöksiä. Usein kuteita on rajallinen määrä ja värivalikoima, varsinkin jos kuteet ovat kierrätystekstiileistä. Maton mitalle on toiveita, jos se tehdään tiettyyn paikkaan. Tällöin joutuu paljonkin suunnittelemaan eri väristen ja laatuisten kuteiden sijoittelua. Sitten pitää ajatella mihin matto sijoittuu. Eteiseen ei mieluusti sijoita kovin vaaleaa mattoa. Huomioon pitää myös ottaa perheen kuratassut.

Jos matto tehdään tietylle henkilölle, tiedossa on lisää huomioitavia asioita. Jos matto on tilaustyö, sen saaja esittää usein toiveita matolle. Jos matto on lahja, eikä toiveita voi tai halua tiedustella, kutoja joutuu itse tekemään päätelmiä ja päätöksiä: mitä hän ajattelee saajan tarvitsevan, mistä saaja mahdollisesti pitää, millainen koti hänellä on?

Persoonallinen, yksilöllinen tuote on hinnaltaan kalliimpi ja sen vaatiman työn takia arvokkaampi, vaikka rahaa ei liikuteltaisikaan. Luultavasti myös saaja suhtautuu siihen kunnioittavammin ja kalliimman tuotteen hankintaan harkitsevaisemmin. Tämä vähentää turhaa kulutusta, ja siitähän luontokin kiittää. Päivänselväähän on, että elinympäristömme ei enää kestä osta (halvalla) - heitä pois -tyylistä kulutuskäyttäytymistä. Shoppailu vapaa-ajanviettotapana on hyvin kyseenalainen ja vanhanaikainen harrastus.

Tarina tuotteen takana lisää tuotteen kuin tuotteen kiinnostavuutta ja arvoa. Useimmat meistä valitsevat pienen persoonallisen kesäkahvilan ketjuhuoltoasemakahvilan sijasta. Texas-pulla ei enää himoita, vaan pienen kahvilan käsin tehty leivonnaisvalikoima on paljon houkuttelevampi.

Pienen panimon olut kauniissa pullossa on tietysti kalliimpaa kuin suurten panimoiden metallitölkeissä oleva juoma, mutta ah, niin paljon nautinnollisempaa.

Tietenkin pienten yrittäjien tuotteen on oltava kunnossa ja laadukas, mutta sehän on pienelle yrittäjälle kunnia-asia ja elinehto. Jokaisella annoksella tai tuotteella hänen pitää lunastaa paikkansa kilpailutantereella.

Jospa seuraavalla kerralla hankintoja tehdessä tutustuisimmekin tarkemmin tuotteen alkuperään, tuotanto-olosuhteisiin ja mahdolliseen tarinaan. Seurauksena voisi olla, että jättäisimmekin tuontitavaran hyllyyn ja valinta kohdistuisikin johonkin lähiseudun tuotteeseen. Näin kotiseudun eettisesti ja ekologisesti kestävällä pohjalla olevat tarinat saisivat jatkua.