Rantalakeus-maastot: Ter­ve­tu­loa juok­se­maan koko per­heel­lä – katso ai­ka­tau­lu täältä

Mainos: KeKi pronssille, seuraa joukkuetta jatkossakin Rantalakeus Digissä: 6 kk vain 29 €, tilaa tästä!

Hai­luo­dos­sa ja Li­min­gas­sa al­hai­sin työt­tö­myys – kai­kis­sa la­keu­den kun­nis­sa työt­tö­myys­pro­sent­ti alle kym­me­nen

Pohjois-Pohjanmaalla oli työttömiä työnhakijoita noin 5 000 enemmän kuin vuosi sitten. Myös avoimia työpaikkoja oli tarjolla vuoden takaista enemmän.

Työttömyysprosentti oli syyskuun lopussa Hailuodossa 7,2, Limingassa 7,7, Kempeleessä ja Tyrnävällä 9,0 sekä Lumijoella 9,4. Oulun työttömyysprosentti oli 12,9.

Pohjois-Pohjanmaalla oli syyskuun lopussa lomautetut mukaanlukien 22 100 työtöntä työnhakijaa, mikä on 4 950 (28,8 %) enemmän kuin vuosi sitten.

Elokuusta työttömien työnhakijoiden määrä väheni 1 100:lla, mikä selittyy osaltaan lomautusten vähenemisenä (-450). Työttömistä työnhakijoista kokoaikaisesti lomautettuja oli 2 900, mikä on yli nelinkertainen määrä vuoden takaiseen verrattuna.

Työttömyysaste (työttömien työnhakijoiden osuus työvoimasta) oli Pohjois-Pohjanmaalla 11,8 %, mikä on 2,6 prosenttiyksikköä korkeampi kuin vuosi sitten.

Alle 25-vuotiaita työttömiä työnhakijoita oli 3 300, mikä on 550 enemmän kuin vuosi sitten syyskuussa. Yli 50-vuotiaita työttömiä työnhakijoita oli 7 200, mikä on 1 600 vuoden takaista enemmän.

Pitkäaikaistyöttömien määrä (5 800) oli noussut lähes 1 400:lla vuoden takaisesta. Vammaisten/ pitkäaikaissairaiden työttömien työnhakijoiden määrä (2 400) oli 300 suurempi kuin vuosi sitten.Pohjois-Pohjanmaan TE-toimistossa oli syyskuun aikana tarjolla kaikkiaan 9 100 avointa työpaikkaa, mikä on 600 paikkaa enemmän kuin vuosi sitten syyskuussa. Uusien avointen työpaikkojen määrä (5 000) nousi 800:lla (+20 %) viime vuoden syyskuusta.