Oulunsalo Jo pienenä tyttönä oulunsalolainen Vilma Honkonen oli kiinnostunut kauneudesta. Kavereiden Ystävä-kirjoihin toiveammatin kohdalle hän kirjoitti kosmetologi. Kova kilpailuvietti vei Honkosen pelikentille ja urheilusta tuli hänelle tärkeä osa elämää. Tänä päivänä hän toteuttaa urheilun ja kauneuden unelmaansa bikini fitness -kilpailijana, tuoreena SM-hopeamitalistina.
Pallokentillä viihtynyt Honkonen, 20, on kolmilapsisen sporttiperheen kuopus, jonka jalkapalloilijan taival päättyi kymmenen pelivuoden jälkeen selkävaivoihin. Honkosen fysiikka kesti kuitenkin edelleen jumpat ja salitreenaamisen, joten hän oli pallokentät jätettyään tuttu näky kuntosalilla.
– Halu kilpailla oli edelleen olemassa hyvin vahvana ja aloin kiinnostua tästä lajista, muistelee Honkonen muutaman vuoden taakse.
Jos haluaa menestyä, on koko paketin oltava kunnossa. Kisakriteereissä vaaditaan niin fyysisiä ominaisuuksia kuin ulkonäöllisiä. Laji on myös erittäin rankka henkisesti.
Vuoden 2016 kesällä Honkonen sai yhteyden yhteen fitnessurheilun kansainväliseen menestyjään, Kati Alanderiin, ja siitä alkoi kaksikon yhteistyö.
Aiemmasta urheilutaustasta on Honkoselle hyötyä, mutta hän myöntää, ettei pelkkä lahjakkuus ja treenaus tässä lajissa riitä.
Henkiset voimavarat ovatkin keskeisessä roolissa paljon kiistelyä aiheuttavassa lajissa. Jo pelkkä treenaaminen ja ruokavalioiden noudattaminen vaatii henkistä kanttia. Osansa soppaan antavat myös muiden ihmisten kommentit ja mielipiteet. Nuorten naisten hormoonitoiminnasta ja mahdollisesta lapsettomuudesta saattavat puolitutukin esittää huolensa.
– Kaikki eivät tätä ihan ymmärrä. Eräskin opettaja tokaisi, että kannattaisi miettiä tuon hormonitoiminnan takia tätä.
Honkonen vannoo kyllä miettineensä asioita ja paljon. Hän uskoo osaavansa kyseenalaistaa asioita riittävästi ja kertoo ymmärtävänsä dieetin jälkeisen palautumisen tärkeyden.
– Itse nämä valinnat teen ihan tietoisena kaikesta. Dieetin jälkeen pitää osalta palata normaaliin painoon, eikä se tarkoita että lihoisi.
Osalla fitness-harrastajista ymmärrys saattaakin karata väärään suuntaan ja siitä aiheutuu paljon ongelmia. Kehokuva vääristyy, kun kuvitellaan että tiukan kisadieetin ja -kunnon pitäisi olla jatkuva tila.
Salitreenien ja aerobisten lenkkien lisäksi 21 viikkoa kestävä kisadieetti tiukkenee kisojen lähestyessä. Ruuat Honkonen tykkää tehdä aamulla koko päivään varten. Ruokailuvälit tulee pitää tasaisina, kolmen tunnin välein.
– Joskus on paikkoja ja tilanteita, joissa on esimerkiksi tarjolla herkkuja. Olen todennut että pääsee helpommalla kun välttelee niitä.
Honkonen tekee päivisin osa-aikaisena töitä kahvilassa ja iltaisin opiskelee lapsuuden haaveammattiinsa kosmetologiksi. Kumpaakin tehdään kuitenkin treenaamisen ehdoilla.
– Ei sitä energiaa dieetin loppuvaiheessa juurikaan ylimääräistä ole, joten työt ja koulu joustaa silloin. Treenit on minulle se ykkösjuttu.
Asenne nuorella naisella on vahva ja ehkä juuri siksi heti debyyttikisoista napsahti menestystä. Honkonen uskoo saaneensa lajin myötä entistä enemmän itseluottamusta ja vahvuutta ihmisenä.
– Tavoite on ollut kova ja halu vakaa, enkä koe että olisin mistään jäänyt tämän vuoksi paitsi. Olen kasvanut ihmisenä enkä hätkähdä pienistä.
Rahaa lajiin saa palamaan rutkasti. Tekoripsien ja -kynsien lisäksi ihosta ja hiuksista täytyy pitää jatkuvasti huolta. Kisabikinitkin teetetään ammattilaistanssijoiden ja -luistelijoiden tapaan mittatilauksena käsityönä ja ne maksavat useita satoja euroja, jopa tuhannen euron yli. Näyttävyydessä ei kuitenkaan voi säästellä.
– Ulkoiset jutut on keskeinen osa lajia, joten vaikka kuinka olisit treenannut, et voi menestyä maailmalla, jos nämä osa-alueet eivät ole kunnossa. Siinä säästää väärässä paikassa.
Honkosen mielestä bikini fitness sopii kilpailulajina ihmisille, joilta löytyy itsekuria ja halua haastaa itseään. Elämäntilanteen pitää olla sopiva. Häiriötekijöille ja epävarmuuksille ei ole sijaa.
– Tämä on tosi raaka laji, kun laitat itsesi arvosteltavaksi. Siinä pitää pään kestää.
Honkonen vakuuttaa harrastavansa lajia terveys edellä ja etenee pienin jaksotavoittein. Ensi syksyn kisoihin hän aikoo osallistua, mutta sitä kauemmas nuori fitness-tähti ei vielä edes katsele.
Tiukan kisavalmistautumisen ja jännittävän kilpailun jälkeen Honkosella on nyt aikaa hieman löysäilläkin ennen seuraavaa kisavalmistautumista. Jo kisapaikalla hän antautui suurelle heikkoudelleen.
– Irtokarkit. Heti kun lavalta pääsin, söin karkkia, Honkonen nauraa.