Vil­ja­ti­lal­la epä­va­kai­nen sää ve­rot­taa vil­je­lyin­toa, pe­ru­na­ti­lal­li­set kehuvat sateen tulleen op­ti­maa­li­seen aikaan

Alkukesän kuivuus kuritti viljoista varsinkin ohraa. Perunan osalta sadosta odotetaan tavanomaista.

Rantalakeus
Anu ja Heikki Markuksen tilalla viljellään siemenperunaa. <p>Ylesisilmäys Heino Rantalan ohrapellolla ei näytä hälyttävältä. Ohra on kuitenkin kärsinyt kuivuudesta ja kuumuudesta.                 Rantala arvioi saavansa noin 70 prosenttia ohran normisadosta.</p> Perunasadosta on tulossa tavanomainen, Markuksen tilalla arvioidaan. Anu ja Heikki  Markus
Anu ja Heikki Markuksen tilalla viljellään siemenperunaa.
Anu ja Heikki Markuksen tilalla viljellään siemenperunaa.
Kuva: Mirko Kovalainen

Tälle kasvukaudelle on ehditty kokea monenlaisia säävaihteluita: ensin keväinen lämpöaalto, sitten paahteinen hellejakso ja sen jälkeen loputtomalta tuntuva sadekausi. ELY-keskuksen tarkastaja Anne Koskisen mukaan monella tilalla päästiin tekemään kylvöt hyvissä ajoin, mutta alkukesän kuivuus sai pellot poutimaan. Nurmissa ja syysviljoissa on ollut myös jonkin verran talvituhoja huonon talven jäljiltä.

– On varmaan jo 100 milliä tullut. Piisaisihan tuo jo, tuumaa viljatilaa Limingan Ruotsinojalla pyörittävä Heino Rantala.

Haastatteluhetkellä viikonloppu on aluillaan ja sääennuste lupailee sadetta – jälleen kerran. Vielä hetki sitten pellot kärvistelivät paahtavassa lämmössä. Nyt yläkerran vesihana tippaisee liiankin kanssa.

– Aina tuntuu olevan vain yhtä laatua: kun paistaa, niin paistaa monta viikkoa ja kun sataa, niin sitten sataa koko kuukauden, viljelijä tuskailee.

Tyrnäväläisten Anu ja Heikki Markuksen siemenperunatilalla sade on otettu kuivan kauden jälkeen vastaan avosylin. Pariskunta kertoo kevään käynnistyneen hyvin: sää suosi kylvöntekoaikaa ja kasvukausi sai hyvät lähtökohdat. Sitten tulivat kuumuus ja kuivuus.

– Taimettuminen ja varsiston kasvu hidastuivat. Kasvua on kuitenkin tapahtunut alaspäin, kun peruna on valmistautunut siihen, että kosteus on haettava syvemmältä, Heikki Markus toteaa.

Lue lisää 15.7. Rantalakeudesta painettuna tai diginä!

Ilmoita asiavirheestä