Vuosikymmenten käyttämättömyys ja eristyneisyys – saarelle pääsee edelleenkin vain joko jäätä pitkin talvisisin ja veneellä sekä kapulalossilla muulloin – tarkoittavat kuitenkin myös rakennusten rapistumista sekä kasvuston villiintymistä. Ihmisten lähtiessä luonto alkaa ottaa omaansa takaisin.
Tätä estääkseen ovat Ervastinkylän kyläyhdistys yhteistyössä Oulun kaupungin kanssa järjestämässä kaksi Warjakan piika&renki -nimellä kulkevaa talkoopäivää (18.7. ja 21.7.), jolloin ajatuksena on saada siivottua konttorirakennus ja sen ympäristöä sitä vallanneesta kasvillisuudesta.
– Nämä talkoot ovat tämän kesän pilottikokeilu, katsotaan vähän mitä saadaan aikaan ja kehitetään sitten yhteistyötä kaupungin kanssa. Meillä on kuitenkin huoli siitä, että rakennukset säilyisivät, kertoo kylänyhdistyksen hallituksen jäsen ja Taikabox ry:n Tanja Råman.
– Toiveissa olisi, että saaren ympäristö ja harvinaiset rakennukset tulisivat yleisestikin käyttöön. Nyt niitä ei juurikaan pysty hyödyntämään.
Lisää eloa saareen tuo myös toista kertaa Taikabox ry:n ja kyläyhdistyksen järjestämä viiden päivän mittainen Warjakan taiteilijaresidenssi. Viime kesänä kanadalainen visuaalitaiteilija Luke Fair teki tyylikkäitä maalauksia keräämistään luonnonmateriaaleista, mutta tänä vuonna luvassa on jotain ihan muuta: noin kymmenen hengen ryhmä, joka pitää sisällään niin tanssi-, sirkus- kuin esitystaiteilijoitakin.
– Kyseessä on eräänlainen kehollista työtä tekevien taiteilijoiden ryhmittymä. Kaikki tekijät liittyvät vahvasti Pohjois-Suomeen. Sinällään itse Varjakan mantereenkin puoli on erittäin inspiroiva, mutta kun aikaa on niin vähän, luulisin, että keskitymme saareen, Råman kertoo.
Viikon aikana ryhmä kehittelee pieniä taiteenaloihinsa liittyviä esityksiä, joita voi käydä kokemassa residenssiviikon huipentavassa, kaikille avoimessa piknik-illallisessa torstaina 26. heinäkuuta. Tällä kertaa sekin järjestetään saaressa, sahan konttorissa.
Tuleville vuosillekin on jo suunnitelmia. Taikabox ry yhdessä Oulun yliopiston historiatieteiden, BusinessOulun, Museo- ja tiedekeskus Luupin, Kulttuuritalo Valveen ja kyläyhdistyksen kanssa on aloittanut työstämään Warjakan tarina -nimistä lisätyn todellisuuden projektia.
Tarkoituksena on ensin kerätä paikallisia tarinoita ja perimätietoa, jotka uuden teknologian myötä tuodaan yleisölle koettavaksi.
– Tarinat katoavat nopeaa, siksi ajatuksena on kerätä niitä vielä nyt talteen, kun se on mahdollista. Nyt luomme nettisivuja ja pohjaa hankkeelle.
Hyvä esimerkki lisätyn todellisuuden mahdollisuuksista on Råmanin mukaan Varjakantien varrelta löytyvät 19 kivijalkaa. Niiden päälle voidaan 3D-mallinnuksen avulla luoda näkymää menneistä rakennuksista ja esityksellisiä sisältöjä alueen tapahtumista. Näin nuoremmat sukupolvetkin pääsevät kokemaan alueen rikasta ja monimuotoista historiaa.
Alueen kehittämiseen Tanja Råman näkee tarvittavan useamman tahon. Kaupunki on etsinyt yrittäjää saaren potentiaalin hyödyntämiseksi, mutta yhteistyö antaisi edellytykset kokonaisvaltaiseen työhön saaren kehittämiseksi.
– Näkisin, varsinkin kun Oulu hakee kulttuuripääkaupungiksi, että on tärkeä osoittaa arvostusta myös kulttuurihistoriallisia paikkoja kohtaan, Råman toteaa.
– Saari, sen ympäristö ja tarinat ovat nyt vielä kaikki jotenkin unessa ja piilossa, mutta sisältää ihan mielettömät mahdollisuudet!