Painavaa asiaa -tapahtumassa nähdään
myös kempeleläislähtöinen Sami Lahtinen
Vaikuttaminen alkoi jo pikkupoikana, kun Laitinen edusti Ylikylän koulua pikkuparlamentissa. Sen jälkeen vaikuttamiseen on tullut perehdyttyä erityisesti järjestötoiminnan ja SPR:n kautta.
Takana on myös opintoja kansainvälisistä politiikkaa ja kansainvälistä oikeutta amsterdamilaisessa yliopistossa, mistä Laitinen valmistui maisteriksi viime vuoden lopussa. Tutkinnon nimenä komeilee Master of Laws, mikä vastaa suomalaista oikeustieteiden maisterin tutkintoa.
Oli oikeastaan sattumaa, että Sami Laitinen päätyi Hollantiin. Lapin yliopistosta yhteiskuntatieteiden kandidaatiksi valmistuttuaan Laitinen ryhtyi etsimään uusia vaihtoehtoja. Kun vastaan netissä tuli amsterdamilainen koulutusohjelma, jossa yhdistyivät sekä kansainväliset suhteet että laki, muuta vaihtoehtoa ei enää oikeastaan edes ollut.
– Se oli juuri sitä, mitä halusin opiskella, Sami Laitinen toteaa.
VU Amsterdamin maisteriohjelmaan kuului pieni, parinkymmenen opiskelijan joukko. He tulivat eri puolilta maailmaa, ja Sami Laitinen oli ryhmään pohjoisimmasta saapunut opiskelija.
Lue lisää uusimmasta Rantalakeus-lehdestä!