Lasten hyväksikäyttö on vuosituhansia ihmiskuntaa piinannut vitsaus, jolle täytyy voida laittaa jo piste. Maailmassa ei ole yhtä ainoaa maata, jossa lasten hyväksikäyttöä ei ole. Suomi voisi tavoitella paikkaansa maailmankartalla tässä asiassa.
Lasten hyväksikäyttö on aina heikomman ja puolustuskyvyttömän alistamista väkivalloin. Leaving Neverland -dokumentissa nähdään hyvin, miten aikuinen voi valmistella seksuaalisen aktin tapahtumista pitkän aikaa ennen väkivallantekoa. Näin ollen itse aktin voidaan sanoa tapahtuvan ilman väkivaltaa. Mikäli valmistelua ei olisi väkivalta olisi helpommin havaittavissa.
Lapsen mieli ja normaali on aikuisen muokattavissa. Jos aikuinen uskottelee lapselle, että seksuaalinen kanssakäyminen on vain yksi rakkauden osoittamisen muoto aikuisen ja lapsen välillä, lapsen normaali muotoutuu sen mukaan. Vasta aikuisena ihminen voi alkaa erottamaan, onko häneen kohdistettu väkivaltaa, kun hänen psyyken rakenteensa kypsyvät ja hän saa etäisyyttä hyväksikäyttöön.
Tiukempi lainsäädäntö ja pidemmät tuomiot ovat välttämätön muutos hyväksikäytön kitkemisessä. Lisäksi lasten ja nuorten kanssa työskenteleviä tulee kouluttaa tunnistamaan hyväksikäytön oireita ja puheeksi ottamista. Avun saannista tulee tehdä helppoa, joka tarkoittaa resurssien lisäämistä perusterveydenhuoltoon sekä lasten ja nuorten psykiatriseen hoitoon.
Lasten hyväksikäyttö ei tullut Suomeen maahanmuuttajien mukana, vaan ongelma on ollut meillä vuosisatoja vaiettuna häpeänä. Nyt kun olemme saaneet avattua tämän häpeää nostavan aiheen laajaan julkiseen keskusteluun, meidän on aika ottaa seuraava askel. Julmasta sukupolvia vaurioittavasta väkivallasta tulee tehdä loppu.
Ritva Huusko
Psykoterapeutti
KD eduskuntavaaliehdokas
Tyrnävä