Toni Keränen, miltä SM-hopea tuntuu parin päivän makustelun jälkeen?
– Oikein hyvältä. Nyt vasta pikkuhiljaa olen alkanut uskoa, että sellaisen voitin. On ollut hienoa päästä ”back to business” loukkaantumisten jälkeen. Viime vuodet ovat olleet ajoittain vaikeita.
Miten kätesi voi?
– Vuodesta 2015 lähtien minulla on ollut joka vuosi jotain isompaa loukkaantumista vaivana. Viime keväänä kyynärpään sivuside repesi, ja mietittiin pitkään, heitetäänkö tällä kädellä ollenkaan – leikkaus on kuitenkin tulossa. Käsi kuitenkin on nyt antanut heittää. Täytyy vain kilpailla mahdollisimman paljon, ettei se pääse arpeutumaan.
Mitä ajatuksia Kalevan kisoissa syntynyt ennätyksesi herättää?
– Tiedossa kyllä oli, että ennätystä on mahdollista parantaa, nythän se parani kolmella metrillä. Toisaalta tuntuu, ettei takki ole vielä tyhjä – vielä on paukkuja jäljellä pidempäänkin heittoon.
Meneekö kahdeksankymmentä metriä rikki tänä kesänä?
– Menee jos menee, en ota siitä paineita. Ihan mahdollista sekin on, jos olosuhteetkin ovat suotuisat.
Miltä loppukesän kilpailukalenteri näyttää?
– Ensi viikonloppuna kilpailen Lapinlahdella gp-kisoissa, sitten 22-vuotiaiden SM-kisat, ja sen jälkeen vielä Pohjoismaiden ja Baltian mestaruuskilpailut. Sitten ei ole vielä tarkempaa tietoa.