Lukijalta
Mielipidekirjoitus

Utopia

Jumalien kansainvälinen lehdistötilaisuus:

Kaikkien maailman tiedotusvälineiden edustajat olivat paikalla, kun Jehova, Sebaot ja heidän yhteinen veljensä Allah, myös serkkunsa Buddha ynnä muut samoin ajattelevat sukulaisensa, pitivät yhteisen tiedotustilaisuuden maailmantilanteen johdosta.

He kaikki olivat järkyttyneitä siitä, että heidän nimissään on kautta ihmiskunnan historian murhattu ja tänäkin päivänä murhataan viattomia ihmisiä ympäri tämän meidän yhteisen, hauraan kotiplaneettamme. Nyt vihdoin he päättivät esiintyä yhdessä, ”ruumiillistuneina”, jotta myös ”ei uskovaiset” ymmärtäisivät tämän asian vakavuuden.

”Muistakaa, olette kaikki veljiä ja sisaria keskenänne. Ne pienet vivahde-erot, jotka opetuksissamme esiintyvät, ovat ainoastaan tulkinnanvaraisia pikkuseikkoja. Pääperiaatteissa olette kaikki samanmielisiä, vaikka omaksumanne uskontoonne liittyvät seremoniat poikkeavatkin toisistaan.

Me emme todellakaan hyväksy, että nimissämme teette kaikkia noita kauheuksia lähimmäisiänne kohtaan. Ottakaa esimerkkiä ja halatkaa toisianne, samoin kuin mekin tässä teemme. Olkaa ystävällisiä, suvaitsevaisia, inhimillisiä toisianne kohtaan. Olkaa ihmisiä, ei toisianne teurastavia eläimiä.

Toivomme, että näemme teidät tulevaisuudessa vielä täällä yhteisessä rauhankodissamme, kutsuttakoon sitä tässä nyt taivaaksi tai nirvanaksi.

Kiitos että jaksoitte kuunnella, ja asiaa mietittyänne myös ymmärtää sanomamme!”