Lukijalta
Mielipidekirjoitus

Tyr­nä­vän pe­ru­na-alueen High Grade -status ei ole uhat­tu­na

Rantalakeus-lehti julkaisi 27.6. uutisen liittyen Fortumin ympäristövaikutusten arviointia koskevaan vastineeseen, jonka ryhmä Haurukylän ja Ala-Temmeksen asukkaita on jättänyt ELY-keskukselle. Fortumin YVA on tehty Haurukylään suunnitellulle teollisuusjätteen käsittelykeskukselle ja sen vaatimalle kaavamuutokselle.

Me Fortumissa ymmärrämme hyvin, että hanke herättää asukkaiden keskuudessa huolta ja haluamme varmistaa, että asukkailla on oikeaa tietoa hankkeesta ja sen vaikutuksista. Suomessa meillä on erittäin tarkka ympäristölainsäädäntö ja se on hyvä asia. Ympäristölupavaiheessa tehdään vielä käsittelykeskuksen rakentamiseen ja toimintaan liittyviä tarkempia selvityksiä ja tutkimuksia.

Vastineen allekirjoittajat ovat huolissaan pohjavesistä ja vesienkäsittelystä. Teollisuusjätekeskuksen toiminta ei saa aiheuttaa vaikutuksia maaperään ja pohjaveteen – se on lainsäädännössä yksiselitteisesti kielletty.

Kaikki teollisuusjätekeskuksen asfaltoiduilla kenttäalueilla muodostuvat hulevedet ja kaatopaikan vuotovedet kerätään, käsitellään ja johdetaan jätevedenpuhdistamolle. YVA-vaiheessa on arvioitu keskuksessa muodostuvien ja puhdistamolle johdettavien vesien määrää ja laatua. Vesien keräystä varten rakennettavat altaat mitoitetaan kestämään myös rankkasadetilanteet.

Vastineessa esitetään huoli myös mahdollisista melu- ja pölyhaitoista sekä eläimistöstä ja kasvilajeista. Kuten YVA:sta käy ilmi, melulle on asetettu tiukat ohjearvot, joita toiminnassa tulee noudattaa ympäristön viihtyvyyden turvaamiseksi.

Toiminnasta on tehty kattavat pölymallinnukset ja ulkopuoliset asiantuntijat ovat myös toteuttaneet laajan luontokartoituksen alueen luontoarvojen selvittämiseksi. Siihen kuului sekä luontotyyppi- ja kasvillisuusselvitys että ns. direktiivilajiselvitys. Tyrnävän perunanviljelyalueen High Grade -status ei ole uhattuna Fortumin takia.

Vastineessa pohditaan onko rekkaliikenteen ilmoitettu määrää liian pieni. Fortumin tekemät liikennemääräarviot (100-120 ajoneuvoa vuorokaudessa) perustuvat arvioihin vastaanotettavan jätteen maksimimäärästä. Kuljetusten määrää pyritään tietenkin vähentämään mm. suunnittelemalla jätekuljetuksia niin, että paluukuormia käytetään materiaalin poistoimittamiseen keskuksesta.

ELY-keskukselle voi jättää mielipiteensä koskien Fortumin YVA-selostusta 13.7. saakka. ELY-keskus laatii perustellun päätelmänsä hankkeen merkittävistä ympäristövaikutuksista 13.9. mennessä. Viranomainen ottaa omassa arviossaan kantaa muun muassa mahdollisiin ympäristölupavaiheessa tarvittaviin lisäselvityksiin. Keskuksen rakentaminen alkaisi suunnitelmien mukaan loppuvuodesta 2019.

Fortumilla on ennestään seitsemän teollisuusjätekeskusta Etelä- ja Itä-Suomessa.