Tyr­nä­vän kun­nan­hal­li­tus yk­si­mie­li­nen: Mark­kuun koulu kiinni

Lopullisesti asian ratkaisee kunnanvaltuusto

Markkuulla koulutyö lakkaa jo keväällä, jos valtuusto on samaa mieltä kunnanhallituksen kanssa.
Markkuulla koulutyö lakkaa jo keväällä, jos valtuusto on samaa mieltä kunnanhallituksen kanssa.
Kuva: Tiina Haapalainen

TYRNÄVÄ Myös Tyrnävän kunnanhallitus oli sitä mieltä, että Markkuun koulu on lakkautettava tämän lukukauden jälkeen, ja markkuulaisten on siirryttävä Kirkkomännikön ja Rantaroustin koulujen oppilaiksi. Opetushenkilöstön sijoituspaikasta esitetään tehtäväksi erillinen päätös myöhemmin.

Kunnanhallitus oli asiasta yksimielinen.

Sivistys- ja hyvinvointilautakunta oli sen sijaan äänestänyt asiasta. Jari Partanen (kok.) esitti Päivi Ventelän (vas.) kannattamana, että Markkuun koulun toiminta jatkuisi. Partasen esitys kuitenkin kaatui selkeästi äänin 5-2. Markkuun koulun kohtalo sinetöidään lopullisesti Tyrnävän kunnanvaltuuston kokouksessa.

Markkuun seudun kyläyhdistyksellä on ollut kunnan arvioista poikkeavia laskelmia esimerkiksi koulujen oppilaskohtaisista kustannuksista.

Niiden mukaan Markkuulla kustannukset ovat samaa luokkaa kunnan muiden koulujen kanssa, kun taas kunnan laskelmissa oppilaskohtaiset kustannukset ovat Markkuulla huomattavasti kalliimmat kuin vaikkapa Kirkkomännikön ja Rantaroustin kouluilla. Kyläyhdistys onkin pyytänyt kuntaa avaamaan kustannusten laskentaperiaatteet.

Mainos
Rantalakeuden pelit

Pelaa Rantalakeuden digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä