TYRNÄVÄ Talouden tasapainottamisessa on haastetta ensi vuonnakin, sillä Tyrnävän kunnan toimintamenot eivät ole kaikilta osin pysyneet alueen keskimääräisellä tasolla.
Valtionosuuksien leikkaukset ovat aiheuttaneet huomattavaa tulojen heikkenemistä. Myös rakenteilla oleva Rantaroustin koulu lisää poistojen kautta haastetta talouden tasapainottamiselle. Kuntien tulojen arvioidaan kasvavan ensi vuonna ja sen jälkeenkin erittäin hitaasti.
Tiukasta tilanteesta huolimatta Tyrnävän talous on kehittynyt vakaasti. Taseessa ei esimerkiksi ole kattamatonta alijäämää, ja sinne on saatu kerättyä noin viiden miljoonan euron ylijäämäpuskuri. Paineita talouden tasapainottamiseen kuitenkin edelleen on.
Tyrnävän kunnanhallituksen hyväksymässä ja valtuustolle esittämässä ensi vuoden talousarviossa ja taloussuunnitelmassa vuosille 2017-2019 pidetäänkin kuntatalouden vakautta keskeisenä painopistealueena niin, että tasapaino suunnitelmakaudella saavutetaan.
Vuoden 2017 talousarvio perustuu 20,5 prosentin kunnallisverotukseen.
Suurin investointi on Rantaroustin koulu ja liikuntahalli, johon arvioidaan menevän ensi vuonna yhteensä 9,61 miljoonaa euroa. Kaikkiaan sivistyspuolen rakenteisiin menee ensi vuoden 12 334 529 euron investoinneista leijonanosa eli runsaat 10 miljoonaa euroa.
Teknisen lautakunnan alaiset investoinnit ovat yhteensä 1,876 miljoonaa euroa. Summa pitää sisällään esimerkiksi katuverkoston korjauksia, terveyskeskuksen ja koulun välisen pysäköintialueen rakentamisen ja Haurukylän teollisuusalueen infran rakentamisen.
Investointeja varten olisi ensi vuonna otettava lainaa liki 11 miljoonaa euroa.
Kunnan verotulojen arvioidaan pysyvän ensi vuonna kutakuinkin samana kuin tänäkin vuonna eli noin 18,6 miljoonassa eurossa. Valtionosuudet kasvavat aavistuksen; niiden suuruudeksi arvioidaan runsas 19,1 miljoonaa euroa.
Nettomenot kasvavat talousarvion mukaan ensi vuonna 518 677 eurolla eli kasvua on 1,5 prosenttia vuoden 2016 menoihin verrattuna.
Talousarviota ja -suunnitelmaa käsitellään Tyrnävän kunnanvaltuuston kokouksessa 12. joulukuuta.