Tyrnävä hakee ly­hyt­ai­kais­ta ra­hoi­tus­ta

-
Kuva: Sauli Pahkasalo

TYRNÄVÄ Kunta aikoo somia kuntatodistusohjelmat Kuntarahoituksen, OP Yrityspankin ja Nordean kanssa. Rahoituslaitosten kuntatodistusohjelman kautta on mahdollista saada lyhytaikaista rahoitusta jo saman päivänä aikana enintään vuodeksi kerrallaan. Lyhytaikainen rahoitus on ollut pitkäaikaista edullisempaa vuodesta 2009 lähtien.

Tyrnävän kunnanvaltuusto valtuutti hallinto- ja talousjohtajan allekirjoittamaan rahoituslaitosten kanssa tarvittavat asiakirjat. Kunkin rahoituslaitoksen kanssa solmittavan kuntatodistusohjelman enimmäismäärä on viisi miljoonaa euroa. Kaikkien liikkeelle laskettujen kuntatodistusten enimmäismäärä voi olla viisi miljoonaa euroa.

Valtuusto päätti siirtää valokuituverkon rakentamiseen varatusta määrärahasta 121 725 euroa Tyrnävän Kuitu Oy:n osakkeiden hankintaan. Samalla se hyväksyi osakeannin, jolla Tyrnävän kunta ostaa 49 prosenttia Tyrnävän Kuidun osakkeista merkintähintaan 220 500 euroa.

Osto perustuu huhtikuussa yhtiön hallituksen päätökseen korottaa osakepääomaa 450 000 eurolla omistusten suhteessa suunnatulla osakeannilla.

Uusia maastopyörä- ja polkujuoksureittien suunnittelu, merkintä ja rakentaminen arvioidaan tulevien vuosien talousarvioiden yhteydessä.

Tällaisen vastauksen valtuusto antoi valtuutettu Jukka Juneksen valtuustoaloitteeseen reittien merkitsemisestä Tyrnävällä.

Murron maastopyöräreitti suunniteltiin ja rakennettiin kunnan kulttuuri- ja vapaa-aikapalveluiden, ympäristötoimen, Juneksen ja talkoolaisten yhteistyönä.

Ilmoita asiavirheestä