Työt­tö­myys kasvoi jou­lu­kuus­sa, la­keu­den paras työl­li­syys edel­leen Hai­luo­dos­sa

Rantalakeus. Joulukuun lopussa Hailuodon työttömyyprosentti oli 6,4. Limingassa työttömiä työnhakijoita oli työvoimasta 71, prosenttia, Lumijoella 8,0, Kempeleessä 8,2 ja Tyrnävällä 8,8. Oulun työttömyysprosentti oli 12,0.

Pohjois-Pohjanmaalla oli joulukuun lopussa työttömiä työnhakijoita lomautetut mukaan lukien 20 700, mikä on 700 enemmän kuin vuosi sitten. Marraskuun lopusta työttömien määrä lisääntyi 2 600:lla. Työttömistä työnhakijoista miehiä oli 12 400 ja naisia 8 300. Joulukuun aikana maakunnassa oli tarjolla 8 000 avointa työpaikkaa, mikä on 2 400 enemmän kuin vuosi sitten. Uusia työpaikkoja ilmoitettiin joulukuussa avoimeksi 3 800 eli lisäystä oli 1 000 paikkaa viime vuoteen verrattuna.

Vuoden takaiseen pitkäaikaistyöttömien määrä väheni 600:lla ja vammaisten sekä pitkäaikaissairaiden työttömien määrä väheni 100:lla. Alle 25-vuotiaiden työttömien määrä lisääntyi sadallla.

Mainos
Rantalakeuden pelit

Pelaa Rantalakeuden digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä