Työllä on ihmisen elämässä suuri merkitys. Se on toki toimeentulon hankkimista, mutta myös muutoin se tuo runsaasti sisältöä päiviin. Monelle työ on mielekästä tekemistä ja itsensä kehittämistä.
On paljon niitä työelämästä jostain syystä pudonneita, jotka haluaisivat takaisin töihin. On myös valitettavan paljon heitä, jotka eivät ole vielä koskaan päässeet työn syrjään kiinni.
Syyskuun lopussa Pohjois-Pohjanmaalla oli vajaat 4 500 työtöntä alle 25-vuotiasta. Nuorisotyöttömyys on ongelma, minkä kanssa monissa kunnissa taistellaan.
Suuri ongelma on myös pitkäaikaistyöttömien määrän kasvu. Maakunnassa heidän määränsä nousi syyskuussa 215 viime vuoteen verrattuna.
Varsinkin nuorten kohdalla työllistymisen ongelmana voi olla työkokemuksen puuttuminen. Sitä ei taas saa, jos ei ole töitä. Kärrynpyörä on valmis. Siksi olisi tehtävä hartiavoimin töitä, jotta nuoret saisivat kaivattua kokemusta.
Hyviä käytäntöjä on jo olemassa.
Esimerkiksi Limingassa ja Lumijoella työllistämisessä hyödynnetään erinäisiä hankkeita, joiden tuloksista kerromme tällä ja ensi viikolla.
Talousennusteet ovat vielä varovaisia, mutta synkkyyteen ei ole syytä vaipua. Työtä on enemmän tarjolla Pohjois-Pohjanmaallakin kuin vuosi sitten, käy ilmi ELY-keskuksen tilastoista. On vain saatava oikea työ kohtaamaan oikean työntekijän kanssa.
Siksi kuntien tarjoamia työllistymispalveluita kannattaa käyttää rohkeasti hyväksi.