Tu­li­pal­los­ta ha­vain­to­ja myös Ran­ta­la­keu­den alueel­la

RANTALAKEUS Varhain keskiviikkoaamuna noin kello 6.35 aikoihin oli lähes koko maan alueella näkynyt taivaalla iso tulipallo, kertoo tähtitieteellinen yhdistys Ursan ylläpitämä Taivaanvahti-sivusto. Tulipallosta on tullut jo yli 140 silminnäkijäraporttia, joista monet Rantalakeuden alueelta kuten Tyrnävältä, Limingasta ja Lumijoelta.

Tulipallo oli kirkkaudeltaan liki täysikuun luokkaan. Eräs silminnäkijä kertoo tulipallon olleen sävyltään vihreä ja lentäneen viivasuoraan. Liminkalainen silminnäkijä kertoo, että havaitsi vihertävän valopallon autolla ajaessaan.

– Se alkoi hajota useammaksi palloksi juuri ennen kuin puun latvat estivät näkyvyyden, hän kuvailee.

Muhoksella tähdenlentoa katselemaan jäänyt silminnäkijä kuvailee havaintoaan:

– Ajattelin että se vilahtaa todella nopeasti, niinkuin olen aiemmin nähnyt, mutta tämä kestikin arviolta 4-5 sekuntia. Tänä aikana se ehti mennä käytännössä koko taivaankannen poikki. Tulipallo kasvoi koko ajan edetessään, ja mielikuvaksi on jäänyt lopussa sen sinertävä väritys.

– En tiedä kuvittelenko mutta toinen mielikuva on että se olisi lopuksi välähtäny tai ehkä se oli vain jo niin kirkas että näytti. Lopussa pallo oli niin iso että mietin että mihinhän se osuu. Todella hienon näköinen.

Ilmoita asiavirheestä