Tu­bet­ta­ja­täh­det otet­tiin innosta kiljuen vastaan Kem­pe­lees­sä

Suuri suosio Youtubessa on poikinut uusia työtilaisuuksia Arttu Lindemanille ja Jaakko Parkkalille

Perjantai-illan huumaa Kempele Akatemiassa. Jaakko Parkkalin kanssa otettu yhteiskuva ja nimmari olivat TubeConin huipentuma. – Meistä kahdesta Jaakko on se People’s Choice, tykkää heittää läppää ihmisten kanssa ja on tosi puhelias tilanteissa, Arttu Lindeman kuvailee kaveriaan Jaakko Parkkalia.
Perjantai-illan huumaa Kempele Akatemiassa. Jaakko Parkkalin kanssa otettu yhteiskuva ja nimmari olivat TubeConin huipentuma.
Perjantai-illan huumaa Kempele Akatemiassa. Jaakko Parkkalin kanssa otettu yhteiskuva ja nimmari olivat TubeConin huipentuma.
Kuva: Tiina Haapalainen

KEMPELE Aikataulu on tiukka, kun Jaakko Parkkali ja Arttu Lindeman saapuvat Kempeleeseen. Parkkali pääsee heti nuorten haastatteluun, mutta Lindemanilla on tunnin verran aikaa hengähtää ajomatkan jälkeen.

– Jaakko saa tehdä kaikki työt, takahuoneessa sohvalla istuva Arttu Lindeman virnistää TubeConin päätyttyä.

Tapahtumana tämä oli aika erilainen kuin aikaisemmat TubeConit, jopa epätyypillinen.

Töistä todellakin on kysymys, vaikka Jaakko Parkkali ei rasittuneelta näytäkään Kempeleen TubeConin päätyttyä.

– Täällä oli tosi hyvä tunnelma. Tapahtumana tämä oli aika erilainen kuin aikaisemmat TubeConit, jopa epätyypillinen. Fanit olivat täällä tosi nuoria. Lisäksi tapahtuma kestää koko illan, kun yleensä tapaamiset ovat aika lyhyitä, Parkkali ja Lindeman summaavat.

Tubettajille tapaamiset ovat työtä. Jaakko Parkkalin kalentereissa Meet&Greet -tapahtumia on paljon. Kempeleen keikan jälkeisenä lauantaina hän tapaa nuoria Espoossa.

– Siksi emme voikaan jäädä tänne hengailemaan. On palattava takaisin Etelä-Suomeen illan keikan jälkeen, Arttu Lindeman pahoittelee.

Keikkoja tubetähdillä riittää. Yleensä he ovat liikenteessä yhdessä. Mukana on myös dj Kasperi Määttä. Joskus mukaan lähtee myös kavereita.

– Jos teemme 100 keikkaa, niin niistä 60 tehdään yhdessä. Olemme tiimi, mutta myös erilliset esiintyjät. Työjakokin meillä on erilainen. Jaakko on tubettaja, minä taas olen nykyään enemmän musiikkiartisti ja tuottaja, Arttu Lindeman toteaa.

Ruotsi kiinnosti minua ja kieli oli siistiä.

Tubettajia Jaakko Parkkali ja Arttu Lindeman ovat olleet aika lyhyen aikaa. Jaakko Parkkali vielä Arttuakin lyhyemmän ajan.

– Arttu houkutteli mut mukaan tähän hommaan kesällä 2016, vaikka alunperin en ollut niin innostunut Artun videoista. Ne ei oikein napanneet, hän nauraa.

Parkkali kuitenkin seurasi Lindemanin videoita. Olihan tämä tuttu kaveri jääkiekkoreissuilta. Ja videoilta hän pystyi seuraamaan Artun elämää Ruotsissa Göteborgissa. Sinne tämä oli lähtenyt vaihto-oppilaaksi 9. luokan jälkeen.

– Halusin tehdä jotakin tosi erilaista peruskoulun jälkeen. Jos olisin ollut vähän vanhempi, olisin lähtenyt Jenkkeihin. Mutta Ruotsi kiinnosti minua ja kieli oli siistiä, Arttu Lindeman kertoo.

Ruotsissa siis Lindemanin tubetus lähti liikkeelle. Vähitellen seuraajien joukko kasvoi, ja kasvoikin aika paljon. Nykyään Lindemanin Youtube-kanavalla on yli 170 000 tilaajaa. Jaakko Parkkalilla heitä on kohta yhtä paljon, sillä tilaajien määrä on noussut nopeasti yli 150 000:aan.

– Olen saanut apua Artulta omiin videoihin. Hän on ideoinut myös Mowgli-hahmon, Jaakko Parkkali kertoo.

Toivon, että olen viiden vuoden kuluttua onnellinen. Ja että olen kehittynyt ja mennyt eteenpäin.

Youtube-suosio on tuonut kaksikolle muutakin kuin mainetta. Ilman tubetusta Arttu Lindeman olisi saattanut joutua odottamaan hieman pitempään levydiiliä. Sitä Lindeman ryhtyy työstämään syksyllä.

Tänä keväänä alkaa myös hänen oma televisio-ohjelmansa, Lindemania. Vauhti on ollut huima, mutta viiden vuoden päähän Arttu Lindemanista on vaikea ajatella.

– Jaa missä olen silloin? Se on vaikea kysymys. Jos sanon, että mulla on Maybach, komeita kelloja ja asun Kaliforniassa, eikä se toteudukaan... Siksi toivon, että olen onnellinen. Ja että olen kehittynyt ja mennyt eteenpäin.

Katso tästä Artun ja Jaakon haastatteluvideo!

Mainos
Rantalakeuden pelit

Pelaa Rantalakeuden digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä