LUMIJOKI Kevään aikana Lumijoella on valmisteltu tarjouskilpailua kunnan sosiaali- ja terveyspalveluiden järjestämisestä. Maanantaina illalla kunnanhallitus pääsi käsittelemään tarjouskilpailun pisteytettyjä tuloksia.
Tarjouskilpailussa voiton vei Suomen Terveystalo Oy, joka sai yhteensä 97,64 pistettä. Kilpailu oli tiukka, sillä toiseksi tullut Mehiläinen sai tasan 96 pistettä. Kolmannelle sijalle jäänyt Coronaria sai sekin 87,76 pistettä.
Sosiaali- ja terveyspalveluiden ulkoistaminen vaatii vielä kunnanvaltuuston hyväksynnän. Lumijoen kunnanhallitus keskusteli asiasta peräti kahden ja puolen tunnin ajan. Se päätyi yksimielisesti esittämään kunnanvaltuustolle, että valtuusto päättää järjestää palvelut ulkoistamalla ne tarjouspyynnön mukaisesti ja että palvelun tarjoajaksi valitaan edullisimman tarjouksen jättänyt Terveystalo.
Jos valtuusto hyväksyy kunnanhallituksen esityksen, sopimus palveluista astuu voimaan viimeistään 1.1.2018. Sopimus tehdään määräaikaisena, ja se on voimassa 4 vuotta ja 11 kuukautta.
Monissa kunnissa kilpailutukset on hoidettu hintaa painottaen. Lumijoella tarjouskilpailu päätettiin rakentaa päinvastaisesta näkökulmasta. Tarjoukset pisteytettiin niin, että vain 20 prosenttia pisteistä kertyi hinnasta ja peräti 80 prosenttia laadusta.
Hintapisteytyksessä erot olivat pienet. Edullisimmin palvelut oli valmis järjestämän Terveystalo, joka sai täydet pisteet. Coronarian ja Mehiläisen tarjoukset olivat vain 100 000 euroa kalliimmat. Tulos oli kunnanjohtaja Leena Lehtoruusun mielestä odotettu, sillä kiinteäksi hintakatoksi kilpailutuksessa asetettiin 5,3 miljoonaa euroa.
– Terveystalon tarjous oli 5,2 miljoonaa, mutta palveluiden tuottamisen kokonaishinta kunnalle on isompi. Lisäksi kunta hoitaa kiinteistöjä ja vastaa esimerkiksi viranomaistehtävistä.
Erot syntyivät palveluissa. Tarjouksen voittanut Terveystalo lupasi järjestää lumijokisille aiempaa laajemmat yleislääkärin vastaanottoajat. Käytännössä tämä tarkoittaa Lehtoruusun mukaan sitä, että lumijokiset voivat käydä yleislääkärin vastaanotolla Oulussa Terveystalon toimipisteessä.
Lisäksi uusia palveluita on tulossa perheille, kun neuvolapalvelut ryhdytään järjestämään moniammatillisissa perheneuvoloissa. Omaishoitoon on luvassa ohjelmallinen kotikuntoutusmalli.
– OYS:n palvelut ovat edelleen lumijokisten käytettävissä, mutta sopimus antaa meille myös vaihtoehdon. Lumijoki voi käyttää myös Terveystalon Oulussa olevia kirurgisia palveluita, Lehtoruusu antaa vielä yhden esimerkin.
Lumijoella perinteistä poikkeavan tarjouskilpailun ideoijaa kunnanjohtaja ei enää muista. Todennäköisesti ajatus laatupainotteisesta kilpailutuksesta syntyi yhteisissä keskusteluissa. ”Iteroimalla”, kuten Lehtoruusu sanoo. Hankkeen alkuvaiheessa nimittäin yhdessä todettiin, että Lumijoella palvelut oli toteutettu taloudellisesti ja järkevästi jo aikaisemmin.
– Tiesimme nykyisen hintatason olevan suhteellisen oikea. Tilastojen valossa emme olleet halvin emmekä kallein palvelun tuottaja Rantalakeuden alueella, vaikka toki Limingassa ja Tyrnävällä palvelut onkin tuotettu edullisemmin suhteessa väkilukuun.
Vuosien mittaan oli jouduttu tekemään eri palveluntuottajien kanssa, koska kunnan omat resurssit eivät riittäneet toiminnan kehittämiseen tai harvinaisempien palveluiden tarjoamiseen.
Kilpailutukseen hankittiin asiantuntijaksi konsultti, jonka kanssa asiakirjoja työstettiin yhdessä. Leena Lehtoruusu arvioi kunnanvirastolla tehdyn satoja työtunteja, jotta kilpailutusmalli ja siihen liittyvät asiakirjat saatiin tehtyä.
– Usein sote-kilpailutukset ovat perustuneet hintapainotteiseen kilpailutukseen. Niissä laatuosa on kilpailutettu tarjoajien laatimien palvelukuvausten kautta, Lehtoruusu toteaa.
Lumijoen kilpailutuksessa palvelukuvaukset muodostivat vähimmäisvaatimuksen palvelun tasolle. Niitä ei pisteytetty tarjouksessa, mutta ne sisältyivät tarjousasiakirjoihin. Palvelukuvaukset pyydettiin ikäihmisten palveluista, avohuollon vastaanottotoiminnasta, lasten ja perheiden palveluista sekä ennaltaehkäisevistä sosiaalihuollon ja vammaisten palveluista. Myös kalliit erikoissairaanhoidon palvelut sisällytettiin pakettiin.
– Näiden sijasta kilpailutuksessa pisteytettiin palvelulupaukset ja kehittämistoimenpiteet. Tavoitteena oli saada Lumijoelle aiempaa paremmat palvelut.
Tarjouksen jättäjien edellytettiin antavan palvelulupauksia ja kehittämistoimenpiteitä viidessä eri osa-alueessa. Näihin kuuluivat ikäihmisten palvelut, lasten ja perheiden matalan kynnyksen palvelut, hoidon saatavuus ja vastaanottotoiminta, uudet lähipalvelut sekä henkilöstön työtyytyväisyys ja osaaminen.
Kaiken kaikkiaan tarjouskilpailussa kukin tarjoaja antoi jopa 51 erilaista palvelulupausta, ja ne arvioitiin kokonaisuutena.
– Lupauksissa ja kehittämisideoissa oli pieniä eroja, mutta kaikilla palveluntarjoajilla oli jo entuudestaan olemassa palveluita, joita taas Lumijoella ei vielä ollut käytössä. Niiden lupaaminen oli siis varsin helppoa. Joukkoon kuuluivat esimerkiksi digitaaliset palvelut ja lisääntyvä moniammatillisuuden hyödyntäminen, Leena Lehtoruusu kertoo.
Tarjouskilpailun toteuttamistapa ei noudattanut tavanomaisinta mallia. Lumijoella kilpailutus päädyttiin toteuttamaan neuvottelumenettelynä. Tarjouskisaan mukaan lähteneet yritykset pääsivät keskustelemaan kunnan virkamiesten ja edustajien kanssa. Sitä kautta ne pystyivät myös vaikuttamaan tarjouskisan etenemiseen.
Neuvottelut kuitenkin takasivat tasapuolisen kohtelun kilpailutukseen osallistuneille. Sama asialista käytiin läpi jokaisen tahon kanssa.
– Ketään ei suosittu, vaan tarjouskisan osanottajat pystyivät esittämään myös omia ajatuksiaan. Saimmekin paljon uutta ajattelemisen aihetta.
Neuvottelun kautta toteutettu kilpailutus oli Leena Lehtoruusun mukaan raskas. Lehtoruusu kuitenkin uskoo vahvasti tuloksen olevan kuntalaisten kannalta parempi kuin mitä perinteisessä hintaan pohjautuvassa kilpailutuksessa olisi ollut.
– Neuvottelumenettelyä pitäisikin käyttää huomattavasti nykyistä enemmän.
Jos jotakin Lehtoruusu muuttaisi jälkeenpäin ajateltuna, niin se olisi neuvottelujen aikataulu. Aikaa oli varattu koko kevät, mutta aika kävi silti vähiin.
– Ihmiset joutuivat venymään, sillä asioiden käsittely kestää aikansa.