Liikennepuiston vastaava ohjaaja Matias Jurmu toivoo lasten suosiossa olevan parivaljakon tuovan paikalle perheitä tärkeän asian pariin.
– Maltti ja Valtti esiintyvät kello 11. Lisäksi tarjolla on muun muassa polkuautoilua kuin lätynpaistoakin, Jurmu kertoo. – Viime vuoden päätöstapahtuma veti noin 400 henkeä, ja koko kesän kävijämäärä oli noin 4000 vierailijan paikkeilla.
Puiston alueella toimii myös Kempeleen 4H –yhdistyksen kesäkioski, josta voi käteisellä napata mukaansa vaikkapa kahvia tai jäätelöä.
– Työllistämme kesän aikana useita kesäsetelinuoria. Katsotaan tämä ensimmäinen kesä, kuinka toiminta lähtee käyntiin. Tarkoituksena on, että kioski olisi helposti lähestyttävä niin aikuisten, lasten kuin nuortenkin osalta, Kempeleen 4H:n toiminnanjohtaja Tiina Jokinen toteaa.
Liikennepuiston toiminta on suunnattu tänä keväänä toiselta luokalta päässeille ja sitä nuoremmille lapsille. Alle 4–vuotiaiden kuskien kohdalla ohjaus ja valvonta on vanhempien vastuulla. Jokaisen kuljettajan on suoritettava ajokortin saamiseksi paikan päällä liikennekoulu, joita pidetään pääsääntöisesti vartin välein.
Täksi kesäksi puiston toiminta on monipuolistunut: uutena on mahdollisuus järjestää paikan päällä lastenjuhlia, liikennekasvatusta on kehitetty yhdessä Liikenneturvan kanssa ja suunnitteilla on myös erilaisia teemapäiviä kesän mittaan.
– Esimerkiksi keskiviikkoisin tulemme järjestämään kiihdytyskisoja, kertoo Matias Jurmu teemapäivistä. – Myös liikennekasvatukseen liittyviä päiviä on tulossa. Painopisteemme pyörii teemapäivien osalta liikenneturvallisuuden ja –valistuksen ympärillä, ihan niin kuin koko puistokin.
Liikennepuisto löytyy osoitteesta Sarkkirannantie 20. Se on avoinna läpi kesän maanantaista perjantaihin 4.8. asti kello 10–16.