Tar­ra­se­rif ja Arto Tahkola Vuoden yrit­tä­jä Kem­pe­lees­sä – Vuoden yk­sin­yrit­tä­jä on Sanna Siira

Arto Tahkola luotsaa Tarraserifiä.
Arto Tahkola luotsaa Tarraserifiä.

Kempele. Kempeleen yrittäjät ry on valinnut vuoden yrittäjäksi Arto Tahkolan / Tarraserif Oy:n. Kempeleen kunta palkitsi lisäksi vuoden yksinyrittäjänä Sanna Siiran Linnunradan tilalta.

Vuonna 2012 perustettu Tarraserif on keskittynyt yritysten brändi-ilmeiden toteutukseen. Yrityksen palveluihin kuuluvat valomainokset, autojen teip-paukset, mainosteippaukset, messuosastot ja myymälämarkkinointi.

Palkintoperusteissa todetaan yrityksen kasvattaneen liikevaihtoaan vuosittain 20-30 prosenttia. Tänä päivänä yritys työllistää reilut 50 henkilöä Kempeleessä, Helsingissä ja Vantaalla.

– Toimitusjohtaja Arto Tahkola on tehnyt pitkäjänteisesti työtä yrityksen kehittämiseksi. Tarraserif on myös vahvasti perheyritys. Arto ja Tiina Tahkolan lapsista osa on jo omistajana ja töissä yrityksessä, yrittäjien tiedotteessa kerrotaan.

Siira on Linnunradan tilan maatilamatkailuyrittäjä. Juurussuolla sijaitsevalla tilalla on alpakoita, kanoja, kukko sekä kissoja. Yritys järjestää alpakkatalutuksia sekä alpakkavierailuita erilaisiin tapahtumiin. Tilan pihalla voi kokeilla myös alpakka-agilityä. Yrittäjä jalostaa alpakanvillasta erilaisia tuotteita, kuten lankaa ja asusteita.

Alpakoiden lisäksi Linnunradan tila kasvattaa öljyhamppua Tyrnävällä. Hamppu on kestävä lähiraaka-aine, jonka viljely on ekologista.

– Hamppu viljellään ilman kasvinsuojeluaineita ja sen juuristo parantaa maaperää ja tuo ravinteita seuraavan vuoden käyttöön, tiedotteessa todetaan.

Yritys jalostaa hampusta elintarvikkeita (siemenet, öljy, rouhe, granola), lemmikki- ja kotieläinruokaa sekä luonnonkosmetiikkaa (voiteet, saippuat, deo).

Palkintoperusteissa todetaan Linnunradan tilan liiketoiminnan kehittyvän vahvasti, ja kasvun tueksi yritys rakentaa tilan pihaan uuden toimitilarakennuksen.

Palkinnot luovutettiin yrittäjien vuosijuhlassa.

Ilmoita asiavirheestä