Syys­kuus­sa sel­viää, onko Kempele kunta vai kau­pun­ki

Kunnan halutaan jakavan nuorisoa kiinnostavaa sisältöä myös Instagramissa ja Snapchatissa

-
Kuva: Kempeleen Kunta

KEMPELE Kunnanvaltuusto päättää Kempeleen kaupungistumisesta syyskuussa. Kunnanjohtaja Tuomas Lohi kertoi valtuutetuille, että samaan aikaan pohditaan uutta strategiaa.

– On päätettävä, onko kyseessä kunta- vai kaupunkistrategia.

Maalis-toukokuun aikana kuntalaisille on tarkoitus jakaa informaatiota mahdollisesta kuntastatuksen muuttamisesta. Samalla kempeleläisille postitetaan äänestyslipuke ja kuori, jotta kaupunkiasiaan voi ottaa kantaa myös kotisohvalta. Varsinaisia äänestyspisteitä luodaan useampi. Äänestäminen tapahtuisi kesä-elokuun aikana.

Kuntalaisille lähetettävä infokirje tulee ensin kunnanhallituksen hyväksyttäväksi.

On päätettävä, onko kyseessä kunta- vai kaupunkistrategia.

Maanantain valtuustossa jätettiin iso nippu aloitteita. Leena Askeli (kd.) esitti yhteensä 34 valtuutetun allekirjoittaman valtuustoaloitteen, missä esitettiin Kempeleen valtuutettujen osallistumista valtuustokauden aikana MLL:n tai vastaavan toimijan avustustoimintaan esimerkiksi ruoanjakelussa. Aloitteessa esitetään myös, että Kempele tarjoaa ruuan jakeluun sopivat tilat jakelutoimijoille.

Vasemmiston valtuustoryhmä esitti lisäksi, että kunta selvittäisi kunnan toimipisteiden ylijäämäruuan lahjoittamisen nykyisen ulosmyynnin sijaan.

Keskustan valtuustoryhmän aloitteessa esitettiin lähiruoan ja paikallisten tuottajien elintarvikkaiden lisäämisestä kunnan ruokapalveluissa. Aloitteessa muistutetaan, että viime vuoden alussa voimaan tulleen hankintalain myötä kunnilla on mahdollisuus huomioida tarjouskilpailussa muutakin kuin hinta.

Perussuomalaisten valtuustoryhmä esitti kunnan hankkivan luistelutukia harrastuspaikoilla. Niillä helpotettaisiin pienten lasten likkumisen aloittamista. Halunen myös esitti, että luistelutuet voitaisiin tehdä kunnan omana työnä.

Vasemmiston valtuustoryhmän aloitteessa esitettiin kunnan selvittävän, kuinka moni kempeleläinen työtön on joutunut niin sanotun aktiivimallin piiriin ilman, että heillä on mahdollisuuksia työllistyä tai päästä työvoimapoliittisiin toimenpiteisiin. Selvityksen pohjalta kartoitettaisiin, kuinka paljon kyseisten henkilöiden työllistäminen tai työllisyyspoliittiseen toimenpiteisiin ohjaaminen maksaisi. Lisäksi yhdessä työvoimaviranomaisten kanssa järjestettäisiin kunnan talousarvion puitteissa jokaiselle kempeleläiselle työttömälle työllisyysmahdollisuuksia tai mahdollisuuksia osallistua työvoimapoliittisiin toimenpiteisiin niin, etteivät he joudu aktiivimallin työttömyysturvaleikkurin piiriin.

Sosialidemokraatien aloitteessa toivottiin lisää roska-astioita keväisen koirankakkaongelman ratkaisemiseksi. Aloitteessa esitettiin, että yleisempien kulkureittein varrelle lisättäisiin astioita ainakin puolen kilometrin väelin. Lisäksi kunta voisi hankkia koirankakkaroskistarroja jaettavaksi kuntalaisille. Näin talon omistaja voisi ilmoittaa ohikulkeville koiranulkoiluttajille, että talon roskikseen saa pudottaa pökäleen.

Sosialidemokraattien, Vasemmistoliiton ja Perussuomalaisten aloitteessa toivotaan kunnan mahdollistavan, että mahdollisimman moni nuori voisi jäädä asumaan kotikuntaansa omalle maalle.

Kantatilamitoistusta pitäisi tarkistaa ja suunnittelutarveratkaisut on huomioitava tasapuolisesti.

Yhteistöllisyysvaliokunnan valiokunta-aloitteessa esitetään, että kunta jakaisi nuoria kiinnostavaa informaatioa Facebookin lisäksi Instagramissa. Lisäksi kunta perustaisi Snapchat-tilin ja kokeilisi sen käyttöä nuorten tavoittamisessa.

Kempele halutaan myös entistä vahvemmin sosiaaliseen mediaan. Yhteistöllisyysvaliokunnan valiokunta-aloitteessa esitetään, että kunta jakaisi nuoria kiinnostavaa informaatioa Facebookin lisäksi Instagramissa. Lisäksi kunta perustaisi Snapchat-tilin ja kokeilisi sen käyttöä nuorten tavoittamisessa. Nuoria houkuteltaisiin seuraajaksi Instagramissa järjestettävällä arvonnalla. Uudet somekanavat annettaisiin myös Kempeleen järjestöjen ja seurojen käyttöön.

Aloitteen esitellyt Janne Malkamäki huomautti Snapchatin olevan tällä hetkellä nuorten keskuudessa suosituin somekanava.

Valtuustoseminaarin jälkeen tehokkaasti tunnin istunut kunnanvaltuusto hyväksyi lisäksi kaksi asemakaavan muutosta, yhden kauppakirjan, yritystonttien varausmaksut ja myönsi Jussi Pellikalle eron keskusvaalilautakunnan jäsenyydestä. Hänen tilalleen nousee varapuhenjohtajaksi Arto Jalonen.

Valtuusto myös päätti, että suoraan kuntaan toimitettujen kuntalaisaloitteiden käsittelyn tilanteen näkevät jatkossa myös kuntalaiset kunnan verkkosivuilla.

Mainos
Rantalakeuden pelit

Pelaa Rantalakeuden digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä