Valtakuntaan on keksitty uusi villitys, SOTE ja sitä seuraavat valtaisalla nopeudella tulossa olevat muutokset. Ennennäkemätön kiire on vallannut hallituspuolueet, näyttää siltä että pitää saada väkisin valmiiksi tämä uusi järjestelmä, jossa maakunta vastaa sosiaali- ja terveyspalveluista ja monesta muusta siinä sivussa. Eduskuntavaalit ovat tulossa ja näillä näkymin hallituspuolueille on tulossa jättitappiot ja siksi tätä kai viedään väkipakolla eteenpäin, jotta pääsevät hallitushimmeleihin näissä uusissa maakuntasuunnitelmissa.
Lauantaina 18. helmikuuta Kempeleen kunnantalolla oli tilaisuus, jossa yleisölle valotettiin tämän uuden hallintomallin saloja. Kansanedustaja, eduskunnan sosiaali- ja terveysvaliokunnan puheenjohtaja, entinen ministeri Tuula Haatainen kävi kertomassa missä vaiheessa asiat ovat, ja mikä tärkeintä, mitä tässä oikein on suunnitteilla.
Tässä on omia havaintojani tuosta tilaisuudesta ja nettimaailman kautta asiaan tutustuttuani päätelmiä on alla monenlaisia.
Suunnitelmassa ehdolla on 18 maakuntaa, joiden on järjestettävä kunnille tähän saakka kuuluneet sosiaali- ja terveyspalvelut. Lisäksi samaan ympätään nykyisten aluehallintovirastojen tehtävät. Samassa yhteydessä on tarkoitus yksityistää suuri palvelutuotanto, joka merkitsee, että vain isot yritykset pääsevät tekemään tarjouksia. Ne voivat kilpailla aluksi hinnat halvoiksi, mutta kohta ne nousevat, kuten aina tällaisissa tapauksissa on käynyt.
Soten rahoitus tulisi veroista, joita maakunnat ryhtyisivät perimään, kunnalle jäisi jäävien palvelujen katteeksi alle puolet nykyisistä verotuloista. Lisäksi maakunnille tulisi valtionosuuksia ja asiakkailta perittäviä palvelumaksuja. Maksuja on jo nyt korotettu merkittävästi ja jos maakunnalta loppuvat rahat, mitä sitten – laitetaan asiakkaat maksamaan entistä enemmän.
Maakuntien hallinto valittaisiin suorilla vaaleilla ilman äänileikkuria, joka merkitsee, että pienillä kunnilla ei tule olemaan mitään sanavaltaa tässä hallinnossa. Täällä meidän suunnallamme se tarkoittaa, että Oulu vie pääosan ”hallitsijoista”, Kempelekin saa korkeintaan yhden edustajan maakuntavaltuustoon eivätkä pienemmät kunnat saa yhtään valtuutettua. Jokaisessa kunnassa on maakuntavaalissa keskitettävä äänet yhdelle ehdokkaalle, muuten käy huonosti. Nähdäkseni tämä on vain nykyisten hallituspuolueiden viimeinen yritys saada valta pysymään itsellään maakunnissa ainakin joksikin aikaa.
Valtion hallinnossa ja kunnissa on satoja, ellei tuhansia erilaisia tietohallintojärjestelmiä ja kaikkien tulisi toimia yhdessä. Lisäksi yksityisillä tuottajilla ovat omat järjestelmänsä, miten ne saadaan toimimaan yhteen viranomaistahojen kanssa. On vielä tietojen luovuttaminen, miten yksityiselle voidaan luovuttaa henkilön tietoja, nyt kun viranomaisetkaan eivät saa niitä keskenään noin vain vaihtaa.
Entä sitten, kun maakunnalta loppuvat rahat? Tarkoittanee sitä, että ihmiset jätetään heitteille. Ei anneta hoitoa, ei palveluita, tai niitä saa jos itse maksaa. Suunnitelmissa on myös palveluseteli ja maksuseteli, mutta ne korvaavat vain sen arvon ja jos palveluita tarvitsee enemmän, se raha on kaivettava omasta lompakostaan. On suunnitteilla kansan perusteellinen kuppaus.
On olemassa huomattavasti parempi järjestelmä, luodaan aluekuntia, jotka vastaavat palveluista, järjestää palvelut ja tuottaa palveluita pääasiassa itse. Se voi tarvittaessa ostaa palveluita yksityisiltä toimijoilta.Tässäkin on vaarana, että iso aluekunta veisi kaiken päätösvallan.
Nykyisessä sote-suunnitelmassa on, että asiakkaalla on valinnanvapaus valita hoitopaikkansa, mutta aluekunnissa sitä ei olisi, vaan hoito tapahtuisi kuten nykyisinkin. Myöhemmin valinnanvapautta voitaisiin lisätä hallitusti. Erikoissairaanhoito pysyisi maakunnilla, samoin vaikeat sosiaalipalvelut, näihin tarvitaan aina runsaasti rahoitusta. Kunnille ei siirtyisi enää näitä yksittäisiä satojentuhansien hoitomaksuja, jotka ovat todella ongelmallisia pienissä kunnissa nykyisin.
Aikataulu on todella tiukka, kaikki pitäisi olla valmiina tammikuussa 2019. Osa toiminnasta alkaisi jo tänä vuonna, maakuntavaalit olisivat ensi vuonna. Toimintoihin kuulusi, että kaikki erilliset toiminnot pitää yhtiöittää. Jos joudut menemään kaihileikkaukseen, nykyiseen OYS:iin pitää muodostaa kaihileikkausyhtiö, joka kilpailee asiakkaista yksityisten yhtiöiden kanssa. Jos menet polvileikkaukseen, siellä pitää olla polvileikkausyhtiö, ja sama kilpailu edessä. Tällaista himmeliä ei kukaan voi hallita, hinnat nousevat, koska nämä yhtiöt ovat talousvastuussa omasta tuloksestaan. Asiakkaille eli meille tavallisille kansalaisille tämä on valtava, monien miljardien vuotuinen tulonsiirto terveys- ja sosiaalialan toimijoille.
Selvittämättä on miten päivystys tulee toimimaan, aina pitää olla paikalla kahdeksan erikoisalan lääkäriä. Tulevaisuudessa asiantuntijalääkärit pakenevat yksityisiin yrityksiin. Mistä maailmalta tuodaan ne taitavat lääkärit, jotka tarvitaan maakuntien sairaaloissa päivystämään tai normaaliin päivälääkäritoimintaan? Yksityiset laskuttavat kaikki toimenpiteet yksitellen, samaan suunnitelmaan ollaan tässäkin menossa, jos tällainen sote tulee. Jokainen pienikin asia vaatii oman yhtiönsä. Tässä lienee luettu kuin piru raamattua, EU ei ole koskaan antanut tähän viittaavia ohjeita. Ja kansa maksaa monin verroin enemmän kuin tähän saakka.
Hammashoito tulee olemaan yksi ongelmallinen kohta, sen kulut nousevat ja maksut samalla. Ainakin iäkkäämmän väestön osalta se tarkoittaa, että palataan sadan vuoden takaiseen aikaan, jolloin iäkkäillä ei ollut yleensä enää hampaita. Suuri osa iäkkäistä eläkkeellä olevista on pienen eläkkeen turvin toimeentulevia, ei heillä ole mistä maksaa tämän valtaisan uudistuksen ”halpuutusta”, eli arviolta 15 miljardin lisääntyviä kustannuksia muutaman vuoden aikana. Ainakin tämän verran tämä tulee maksamaan nykyiseen verrattuna lisää. Säästöjä on turha kuvitella tällä saatavan, yksistään arvioidut tietohallintamenot ovat järjestelmien uuteen uskoon saattamisesta valtion taholta arvioitu 1,5 – 2 miljardiksi, mutta todellisuus on aivan toista, ainakin kaksinkertaiset menot siitä tulevat.
Tarkoituksena on myös viedä korvauksetta kunnilta irtain omaisuus maakunnille, eikä kunnissa olevia tiloja muutaman vuoden jälkeen useinkaan tarvita. Ne jäävät kunnan kontolle velkoineen, jos on niin tuoreesta kiinteistöstä kysymys. Tämä on suoranainen ryöstö, mitenkä tarkkaan on perustuslaki luettu, voiko jollain pikku lailla ykskaks vain viedä toisen omaisuutta ilmaiseksi. Ainakaan se ei onnistu muilta kuin nykyisiltä hallituspuolueilta. Onneksi meillä on laintuntijat, jotka keskeyttävät tämän järjettömän suunnitelman, uskon ainakin vakaasti.
Maakunnalle tulee yhtiöitä pilvin pimein, mutta maakunta toimii myös ilman yhtiöitystä. Miten se vastaa ja millä, jos tulee ongelmatapauksia? Onko siellä virkamiehillä tai yhtiöiden toimitusjohtajilla jotkut uudentyyppiset vastuut, joilla he voivat satojen miljoonien – tai useiden miljardien vahingot maksaa, jos tämä tulisi eikä hommat pelaisikaan? Uusi 13 henkilön väliaikaishallinto astuisi voimaan jo 1.7.2017, maakuntavaalit ovat vuonna 2018 tammikuun lopulla, mihin meitä vie tämä väliaikaishallinto. Vastaako siellä kukaan mistään ja tietävätkö he edes mitä heillä on tekeillä? Yleisö on pidetty tarkkaan piilossa kun näitä väliaikaisia hallitsijoita on valittu.
Ongelmaksi tulee myös se, että tämä järjestelmä jos se tulee, se keskittää kaikki toiminnot suuriin keskuksiin. Sivukunnat ja kaupungit kärsivät, kaikki viedään keskustaan. Kuljetuksiin tarvitaan runsaasti uutta toimintaa, sinut voidaan myös viedä hoitoon vaikka Paltamoon, jos olet vanha ja vaivainen, koska hoitoyrityksellä sattuu olemaan siellä paikka vapaana. On tiettävästi nykyisin olemassa laki joka antaa iäkkäällekin tai vammaiselle vapauden valita asuinpaikkansa, mutta näyttää siltä että tämä järjestelmä loppuu.
Eli on kysymyksiä, kysymyksiä toisensa perään, vastauksia ei juuri kuulu. Jokainen, jopa keskustan, kokoomuksen ja perussuomalaisten edustaja kertoo tavatessani, että ei heillä ole aavistustakaan siitä miten tämä tulisi toimimaan. Siellä Helsingin päässä ovat hallituksen herrat ja rouvat näin tuumineet, maakunnista ei mitään ole kysytty, on vastauksena.