LIMINKA Tasan kello 24 on määrä aloittaa. Niin myös käy. Yleisön ei anneta odottaa, vaan Anssi Kela bändeineen astelee Limingan jääkiekkohalliin rakennetulle lavalle määrätietoisin askelin. Kela on ladannut itsensä täyteen energiaa.
Ihan niin kuin soittajat olisivat takahuoneessa päättäneet, että nyt lähtee. Että liminkalaiset saavat kokea sellaisen keikan, jota ei näillä kulmilla ole nähty koskaan.
Sellaisen keikan bändi myös heittää. Illan jälkeen jokainen paikalla ollut tietää, mitä tarkoittaa tiukasti yhteen soittaminen.
Tietäjien joukko on kuitenkin kovin pieni. Lauantai-iltana ensimmäistä kertaa järjestetyssä Sun Festivalissa käy 500 henkilöä. Kaikki eivät ole paikalla koko iltaa, joten Kelaa kuuntelemassa on ehkä vain puolet siitä.
Vähän enemmän kuulijoita on paikalla, kun Miljoonasade on lavalla. Miljoonasadekin kuulemma heittää kelpo keikan. Lähellä on, ettei sitä kuulla lainkaan. Lauantaina on nimittäin tuplabuukkaus. Herra Heinämäen Lato-orkesterin on tarkoitus esiintyä Järvenpään puistobluesissa.
Mutta Miljoonasateella on käytössään salainen ase. Rumpali, joka osaa lentää. Herra Heinämäki matkustaa ilmojen halki. , ja niin saavat liminkalaiset nauttia Miljoonasateesta.
Mitäpä ei muusikko tekisi yleisönsä puolesta?
Nuorisolle suunnatussa perjantai-illassa esiintymässä ovat paikalliset nimet Dj Virtual Heart ja Elias Kvist. Ilta huipentuu Sannin keikkaan.
Ja taas kuulijoita hemmotellaan. Sanni on tuonut mukanaan Liminkaan bändin ja koko setin. Seuraava pysäkki on nimittäin Seinäjoen Provinssi. Limingan ja Seinäjoen keikat ovat siis samanlaisia.
Yksi eroavaisuus kuitenkin on. Seinäjoella Sannia kuuntelee 25 000 ihmistä, Limingassa 300.
– Perjantai oli pettymys. Nuoria ei tullut paikalle, vaikka lipun hinta ei varmasti ollut este, järjestelyistä vastannut Kari Ylönen ihmettelee.
Järjestelyistä ei onnistuminen jäänytkään kiinni. Niistä on Ylöselle tullut kiitosta kaikilta esiintyjiltä. Vielä ei pysty sanomaan, tuleeko ensi vuonna Sun Festivalia. Ja jos tulee, mikä lienee sen muoto.
Olemuksesta voi lukea, että nuorten ilta taitaa olla historiaa.