Kolumni

Stra­te­gian kautta yh­teis­tä suuntaa tu­le­vai­suu­teen

Olemme aloittaneet Hailuodon kunnassa uuden kuntastrategian laadinnan syksyn 2018 aikana. Työ aloitettiin valtuustoseminaarilla syksyllä ja seminaarin pohjalta on nyt pidetty yksi työpaja kuntalaisille. Työ jatkuu eri kokoonpanoissa siten, että valmis strategia on päätöksenteossa syksyllä 2019.

Strategian merkityksellisyys syntyy sen kautta, kuinka se puhuttelee ihmisiä ja kuinka sen avulla onnistutaan luomaan yhteistä päämäärää ja erottuvaa identiteettiä.

Strateginen johtaminen on keskeinen johtamisoppi maailmassa. Kuntalaki myös määrittää sen, että kunnassa on oltava kuntastrategia. Lisäksi laissa kerrotaan, mitä asioita strategian laadinnassa on otettava huomioon. Strategia on siis itsestäänselvyys yrityksissä ja kunnissa, toinen asia onkin kuinka puoleensavetävä ja kiinnostava strategia on. Strategian merkityksellisyys syntyy sen kautta, kuinka se puhuttelee ihmisiä ja kuinka sen avulla onnistutaan luomaan yhteistä päämäärää ja erottuvaa identiteettiä. Strategian on oltava selkeä, ymmärrettävä, vetoava ja päämäärätietoinen. Lisäksi strategian laadinnan yhteydessä olisi pystyttävä ennakoimaan tulevaisuutta.

Silti ennakoimattomat asiat voivat muuttaa asioita nopeammin kuin kukaan osasi edes ajatella. Strategian on siten ajan kuluessa muunnuttava uusien tilanteiden mukaan. Strategian on oltava perälauta, johon kunnan päätöksenteko perustuu ja joka luo linjan niille asioille, joihin nyt panostetaan, että kunta menestyy ja kuntalaiset voivat hyvin.

Meidän olisi kuultava mahdollisimman monen ajatuksia ja niiden pohjalta laatia strategia, joka on päämäärätietoinen ja sellainen, johon iso osa kuntalaisia voi sitoutua ja sanoa, että tuota tulevaisuutta haluan olla toteuttamassa.
Meillä Hailuodossa on hyvä pohja, jolle lähteä laatimaan menestyvää strategiaa. Hailuoto on omaperäinen ja meillä on selkeitä omia vahvuuksia. Hailuoto on tunnettu ja tiedetty, ihmisillä on Hailuodosta pääsääntöisesti positiivinen mielikuva. Hailuodossa vetoaa sen rauhallisuus, luonto ja kulttuuriympäristö. Meillä on siis mahdollisuuksia moneen.

Minä haluan ajatella kuntastrategiaa laajempana kokonaisuutena eli yhteisön strategiana. Ajattelen, että meidän on tehtävä kuntastrategia kaikkien strategiaksi. Tähän tavoitteeseen pääsemiseksi meidän olisi kuultava mahdollisimman monen ajatuksia ja niiden pohjalta laatia strategia, joka on päämäärätietoinen ja sellainen, johon iso osa kuntalaisia voi sitoutua ja sanoa, että tuota tulevaisuutta haluan olla toteuttamassa.

Jos strategian laadintaan tarvitaan mukaan jokainen, myös strategian toteuttamiseen tarvitaan jokaisen panosta. Nykyajassa pärjäävät ne kunnat, jotka saavat parhaiten innostettua kaikki ihmiset ja tahot mukaan yhteisen päämäärän eteen tehtävään työhön. Uskon siihen, että kun ihmiset saadaan innostettua mukaan, tulokset tuovat mukanaan mielihyvää, joka kantaa pitkälle.