KEMPELE Etenkin nuoret ja nuorten asiat olivat esillä keskiviikkona Kempeleen lukion auditoriossa järjestetyssä kuntavaalipaneelissa.
Paneeliin oli kutsuttu ehdokkaita kaikista puolueista, joilla on ehdokkaita Kempeleessä, ja lähes kaikista niistä edustaja myös saapui paikalle.
Ainoastaan SDP:n Jere Laava oli estynyt tulemasta paikalle sairauden takia, mutta hänellekin löytyi paikkaaja yleisöstä.
– Olen tämmöinen vähän kokeneempi paikkaaja, mutta erityisopettajana olen lähellä nuorten elämää, auditorion etuosaan siirtynyt Lasse Järvenpää totesi.
Alkulämmittelynä esitetyt kyllä-ei -kysymykset eivät paljastaneet suuria eroja puolueiden välille. Kasvisruokapäivän järjestämistä säännöllisesti kouluilla kannattivat ainoastaan Kokoomuksen ja Keskustan ehdokkaat.
Tukea ei tullut myöskään alle 18-vuotiaiden äänioikeudelle, paitsi Kokoomukselta ja Vasemmistoliitolta.
– Olen näköjään vastarannan kiiski tässä paneelissa, Vasemmistoliiton Sari Janatuinen päätyikin toteamaan kysymyspatterin jatkuttua jonkin aikaa ja hänen oltuaan useimpien kysymysten kohdalla eri mieltä muiden ehdokkaiden kanssa.
Janatuinen oli nimittäin ainoana sitä mieltä, että Kempeleen kunta ei tue riittävästi tai erityisesti nuorten yrittäjyyttä. Hän ei myöskään halunnut antaa nuorille läsnäolo ja puheoikeutta kunnanvaltuuston ja kunnanhallituksen kokouksissa.
– Kunnanhallituksen keskustelut eivät ole avoimia, ainoastaan päätökset. Kun nuorilla ei olisi virallista asemaa, olisi vaikea perustella heidän läsnäoloaan suljetuissa keskusteluissa. Siksi ei, hän perusteli kantaansa.
Kaikista puolueista ei saatu paneeliin nuoria edustajia, vaikka se oli tavoitteena. Kokoomuksen ehdokas Veli-Matti Peltola muistuttikin lukiolaisia äänestämisen tärkeydestä ja merkityksestä.
– Poliittisissa puolueissa keski-ikä on 51 vuotta. Vaikka kuinka vouhkataan lasten ja nuorten asioista, teitä lähellä ovat samanikäiset nuoret. Siksi olen itsekin ehdolla. Haluan tuoda esiin nuorten ajatuksia, hän totesi.
Samalla linjalla oli Peltolan vieressä istunut, Rantalakeuden alueen nuorin kunnallisvaaliehdokas Samuli Karppinen Keskustasta.
– Olin päättänyt asettua ehdokkaaksi heti täytettyäni 18 vuotta. Olen todella sisällä nuorten asioissa ja perehtynyt niihin. Edellisissä kuntavaaleissa vain kolmannes nuorista äänesti. Toivottavasti nyt mahdollisimman moni lähtee äänestämään, minua tai jotakuta muuta nuorta ehdokasta. Silloin saadaan nuorten ääni kuuluviin.
Paneelin juontaja Veeti Niskanen esitti ehdokkaille etukäteen mietittyjä kysymyksiä nuoria kiinnostavista aiheista. Kunnan liikuntapaikkojen ja -mahdollisuuksien parantaminen oli yksi vilkkaan keskustelun aikaan saaneista kysymyksistä.
– Salivuorojen ilmaistamista kannatan minäkin. Kaikilla ei ole mahdollista harrastaa liikuntaa salimaksujen takia. Liikuntapaikkoja taas saadaan parhaiten parannettua ottamalla nuoret mukaan keskusteluun, Janne Halunen Perussuomalaisista totesi.
Kristillisdemokraattien ehdokkaalla Teija Estabrookilla oli keskusteluun annettavana myös uusia ideoita.
– Liikunnan harrastamisen kynnystä olisi madallettava. Nuorille, 13-18 -vuotiaille pitäisikin kehittää sporttipassi, jonka haltijana voisi kokeilla eri lajeja edullisesti. Passin avulla jokainen voisi löytää mieluisen liikuntalajin itselleen.
Työllisyydestäkin paneelissa puhuttiin.
Ehdokkaat käänsivät katseensa yrityksiin ja yhteisöihin, joiden ne toivoivat innostuvan nuorten työllistämiseen etenkin kesäisin.
Oulussa Vihreiden ehdokkaana oleva Jenni Pitko toi Kempeleeseen terveisiä onnistuneesta kesätyösetelimenetelmästä.
– Totta on sekin, että osa nuorista ei saa kesäsetelityötä. Siksi olisikin tärkeää opettaa nuorille, miten töitä haetaan. Kaikki eivät saa tukea tai apua työnhakuun kotona.