Zeniitin suunnitellulla matkailualueella on hyvät mahdollisuudet nousta vetovoimaiseksi turistivirtojen kerääjäksi. Näin uskoo Kempeleen kunnan elinkeinokoordinaattorina aloittanut Soile Pitkänen.
Hän toteaa alueen sijainnin Linnakankaan ja moottoritien välissä olevan ihanteellinen: vierestä kulkee päivittäin 30 000 ajoneuvoa, lähellä on Suomen toiseksi vilkkain lentokenttä sekä oma rautatieasema ja ympärillä 250 000 ihmisen vahva talousalue. Uusi virkistysreitistö on yhdistämässä Oulun ja Kempeleen olemassa olevat reitit.
– Pohjois-Suomen valtit ovat muutoinkin nousussa. Meillä on puhdas ilma, neljä vuodenaikaa ja jäätynyt meri, jotka mahdollistavat ihan samat asiat kuin esimerkiksi Kemissä, jos vain tuotteistamme asiat ja otamme ne käyttöön, Pitkänen muistuttaa.
Pitkäsen toimenkuva on kunnassa uusi. Työ painottuu matkailuun. Pitkäsen tehtävänä on Zeniitin yleissuunnitelman eli master planin toimeenpanon käynnistäminen sekä matkailutoimijoiden kokoaminen ja markkinointi. Lisäksi hän vastaa matkailuyhteistyöstä esimerkiksi tapahtumajärjestäjien kanssa. Myös kaupan ja luovien alojen palvelujen houkuttelu Kempeleeseen on hänen työlistallaan.
Soile Pitkäsellä on vahva matkailutausta. Hän on toiminut muun muassa Oulussa matkailun eri tehtävissä, Syötteen matkailuyhdistyksen toiminnanjohtajana ja Oulun kaupungin markkinoinnissa. Lisäksi hän on ollut mukana BusinessOulussa kaupunkiseudun yhteistyömallien kehittämisessä.
Kempeleeseen hän siirtyi Osaon koulutusvienti- ja kansainvälistymistehtävistä.
– Siinä riittää vielä Oulun seudulla asennekasvatusta, että yhteistyön merkitys ymmärretään. Se on todella tärkeä asia. Eri kuntien toiminnot tukevat toisiaan. Jos menet ulkomaille, niin haluatko sellaiseen paikkaan missä on yksi ravintola, vai sellaiseen, missä ravintoloita on useita? Samasta on kyse täälläkin. Kempeleeseen tuleva matkailija hyvin suurella todennäköisyydellä hyödyntää myös Oulun palveluja – ja toisinpäin.
Zeniitin suunnitelmien toteutuminen vaatii vielä paljon työtä. Parhaillaan Pitkänen kartoittaa kiinnostuneita toimijoita. Rakentamisen ykkösvaiheessa on tarkoitus saada alueelle vetovoimainen, ympärivuotinen elämyskohde – ei välttämättä huvipuisto. Lisäksi alueelle halutaan hotellitoimija ja erilaisia erikoiskaupan yksiköitä. Hanke etenisi samaa aikaa rakentuvan järven kanssa.
– Destia lopetti louhostoiminnan viime vuonna. Nyt maanomistus on siirtymässä kunnalle. Kestää kolmisen vuotta, että järvi täyttyy vedellä. Ykkösvaihe voisi olla valmis vuonna 2021.
Sen jälkeen toteuttavaan kakkosvaiheeseen sisältyisivät esimerkiksi loma-asuntoalue, tanssilava, esiintymislava ja karavaanarialue. Samalla on tarkoitus rakentaa moottoritien varteen toimistorakennuksia.
– Kartoitamme Zeniitin tapahtumalavan ja -alueen tilantarvetta myös suuremmille tapahtumille.
Tässä vaiheessa kaikki ideat myös kuntalaisilta ovat Soile Pitkäsen mukaan tervetulleita. Matkailualueen koko on 70 000 hehtaaria.
– Liian tarkkaan emme halua suunnitelmia rajata. Asemakaavoitusta ei ole vielä aloitettu.
Zeniittiin tavoitellaan ensisijaisesti kotimaisia matkailijoita.
– Lisäksi uskomme alueen houkuttelevan muita eurooppalaisia. Emme halua kuitenkaan kehittää aluetta yhtä kohderyhmää palvelevaksi. Uskon myös talvimatkailun mahdollisuuksiin. Esimerkiksi meri mahdollistaa paljon tekemistä.
Zeniitiltä odotetaan Kempeleessä paljon. Mikäli kaikki suunnitelmat toteutuvat, voisi alue työllistää noin 100 henkilöä. Investointien yhteisarvo voisi olla 40 miljoonaa euroa.
– Sekin kannattaa selvittää, voisiko Zeniitissä järjestää esimerkiksi loma-asuntomessut.
Myös pieneen hiilijalanjälkeen Zeniitin matkailussa halutaan panostaa esimerkiksi hyödyntämällä modernia ja ekologista rakennustekniikkaa.
– Lähimatkailu on ympäristöystävällisempää ja siihen Zeniitti luo hienot puitteet, Soile Pitkänen summaa.
Soile Pitkänen
Kempeleen kunnan tuore elinkeinokoordinaattori.
36-vuotias.
Asuu Oulussa. Perheeseen kuuluvat mies, 5-vuotias poika ja labradorinnoutaja.
Harrastaa lenkkeilyä, kuntosalia ja mökkeilyä.
Motto: ”If not us, then who?”