LIMINKA Hoivarahasto Evli Healthcare I Ky on sitoutunut ostamaan kuusi rakenteilla olevaa hoivakotia liminkalaiseen Sikla-konserniin kuuluvalta Siklatilat Oy:lta. Kaupan yhteisarvo on noin 24 miljoonaa euroa.
Kohteet siirtyvät rahaston omistukseen niiden valmistuttua. Ensimmäiset hoivakodit valmistuvat kesvään 2019 aikana, ja kohteissa on yhteensä 208 hoivapaikkaa.
– Jatkamme tällä kaupalla vahvasti rahaston strategian toteuttamista. Tämän hankinnan myötä nostamme rahaston keskituottoa ja pidennämme vuokrasopimusten keskipituutta entisestään, sanoo salkunhoitaja Petteri Nurminen Evli Healthcaren tiedotteessa.
Siklatilat Oy:n hoiva- ja päiväkotikohteiden myyntipäällikkö Perttu Aikkilan mukaan nyt solmittu sopimus on osoitus siitä, että Siklalla tehdään asioita oikein.
– Pystymme vastaamaan asiakkaidemme tarpeisiin ja toteuttamaan eri tyyppisiä hoivan tiloja laadukkaasti, hän sanoo.
– Kohteiden rakentaminen tarjoaa työtä isolle joukolle ammattilaisia ympäri Suomen. Hoiva- ja päiväkotirakentamisemme onkin hyvässä nosteessa ja konsernissa on tarjota monia mielenkiintoisia ja vastuullisia tehtäviä.
Evli Healthcare I on osa Evli-Rahastoyhtiö Oy:tä, joka on Evli Pankin sataprosenttisesti omistama tytäryhtiö.