Seppo Ko­leh­mai­sen käsissä hää­pa­rit us­kal­ta­vat ren­tou­tua – tu­lok­se­na lois­te­liai­ta hää­ku­via

Kuvaaja toivoo ennemmin hieman pilvistä kuin ylettömän kirkasta kuvaussäätä

Seppo Kolehmainen on palkittu monista kuvistaan. Kuvaushetkellä kuvaajan pitää olla oma itsensä. Ilmapiiri ei saa olla jäykkä.
Seppo Kolehmainen on palkittu monista kuvistaan. Kuvaushetkellä kuvaajan pitää olla oma itsensä. Ilmapiiri ei saa olla jäykkä.
Kuva: Susanna Tikka

LIMINKA Valokuvaamo Skopixin perustajalla ja päävalokuvaajalla Seppo Kolehmaisella riittää töitä, sillä kesä ja häät kulkevat rinnakkain. Hääkuvistaan palkittu Kolehmainen määrittelee hyvän kuvan sellaiseksi, jossa on tunnelmaa ja tunnetta sekä teknistä laatua.

– Yleensä saan esittää omia ideoitani kuvia varten, joskin toisinaan kuvattavilta tulee tarkkojakin toivomuksia, hän kertoo.

Lämpimillä ilmoilla studiossa tapahtuu melko vähän, sillä parit otattavat kuvansa ulkosalla. Talvisin studio on ahkerammassa käytössä, vaikkakin poikkeuksia löytyy. Kesäaikana kuvaukset voidaan suorittaa myös studion ulkopuolisissa sisätiloissa, sillä aina hyvä keli ei tarkoita parasta mahdollista kuvaussäätä.

– Ihmiset olettavat helposti, että kirkas ja aurinkoinen päivä on paras mahdollinen. Se riippuu tietenkin paikasta, mutta muuten mieluummin hieman pilvinen kuin ylettömän kirkas. Se vaikeuttaa kuvaamista.

Kolehmainen ei muista koskaan joutuneensa kieltäytymään jostain parin ehdottamasta kuvauspaikasta.

Yleensä hääpari keskustelee kuvaajan kanssa järkevästä paikasta, sillä sen sopivuus riippuu säästä ja aikatauluista.

–Ammattitaitoa koetellaan usein yllättävillä tilanteilla. Taitava kuvaaja löytää riittävän hyvät kuvauspaikat nopeallakin aikataululla myös ennalta tuntemattomasta kohteesta.

Seppo Kolehmainen muistuttaa myös varustautumisen tärkeydestä. Esimerkiksi Alakestilän Arboretumissa, missä moni hääkuva otetaan, on paljon hyttysiä. Hän ottaakin kannettavan hyttyskarkottimen mukaan.

– Ei tietenkään voi ottaa sellaisia kuvia, joissa morsian huiskii itikoita ympäriltään, Kolehmainen naurahtaa.

– Hääpari tuskin haluaa olla hyttysmyrkyn tuoksuinen, joten suihkutettavat myrkyt eivät ole vaihtoehto

Hääparin jännitystä kuvausten aikana Kolehmaisen tarvitsee toisinaan lievittää. Kuvaukseen täytyy heittäytyä, eikä ilmapiiri saa olla jäykkä. Ihmisiä kuvatessa ensiarvoisen tärkeitä ovat sosiaaliset taidot ja kyky toimia erilaisten ihmisten kanssa.

– Ei siihen ole mitään taikakikkaa, että ’’näin rentoutat kuvattavat’’. Siinä täytyy vain olla oma itsensä.

Mainos
Rantalakeuden pelit

Pelaa Rantalakeuden digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä